50 lat produkcji tektury w Kielcach

50 lat tektury.jpg

W dniu 11 września, w Kielcach odbyła się uroczysta gala obchodów 50-lecia uruchomienia produkcji tektury w fabryce w Kielcach. Obecnie przy ul. Malików 150 mieszczą się cztery zakłady produkcyjne oraz siedziba Zarządu DS Smith Polska wraz z administracją Spółki. To właśnie z Kielc odbywa się zarządzanie wszystkimi fabrykami i oddziałami w Polsce i w Krajach Bałtyckich.

W obchodach 50-cia zakładu uczestniczyła zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór. Na uroczystości obecni byli również prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska oraz wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, przedstawiciele świata nauki i biznesu z Kielc i innych polskich miast oraz liczna grupa byłych pracowników, związanych z zakładem w Kielcach przez wiele lat.

Prezes Zarządu DS Smith Polska Krzysztof Sadowski podczas gali przybliżył wszystkim obecnym historię zakładu, jego rozwój na przestrzeni 50 lat oraz przedstawił plany na przyszłość.

Dzieje przedsiębiorstwa DS Smith Polska są nierozerwalnie związane z naszym miastem i regionem świętokrzyskim. Na kieleckim Malikowie w 1971 roku rozpoczęła się produkcja tektury na wydziale P1 w Zakładzie pn. „Kieleckie Zakłady Wyrobów Papierowych”. W roku 1995 roku firma David S Smith zakupiła zakład KZWP od Skarbu Państwa.

W Kielcach firma DS Smith zatrudnia ponad 700 osób, jest jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk produkujących opakowania z tektury w kraju. Firma posiada cztery fabryki w Polsce zlokalizowane w Kielcach, Oławie, Kutnie i Kwidzynie oraz centra logistyczne w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Czeladzi. Firma zatrudnia ponad 1300 osób.

Obecnie trwa budowa nowej fabryki w Bełchatowie, w której znajdzie zatrudnienie kolejne 200 osób. Produkcja w tym nowym, budowanym od podstaw zakładzie, zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale 2022 roku.