65. rocznica powstania w Budapeszcie

Z okazji 65. rocznicy krwawego powstania w Budapeszcie delegacja z Kielc na czele z zastępczynią prezydenta Agatą Wojdą, weźmie udział w oficjalnych obchodach w stolicy Węgier. Specjalne zaproszenie dla reprezentacji naszego miasta wystosował Lenard Borbely - burmistrz partnerskiego samorządu Budapeszt-Csepel. 21. dzielnica Budapesztu ma dla naszego kraju duże znaczenie. Stamtąd właśnie pochodziła amunicja, którą Węgrzy ofiarowali Polakom w kluczowym momencie walki o byt naszego państwa w 1920 roku.

Tegoroczne uroczystości mają szczególny wymiar, bowiem z jednej strony wspominamy ofiary i bohaterów zrywu społecznego w Polsce i na Węgrzech w 1956 roku oraz świętujemy 100. rocznicę zakończenia zwycięskiej wojny z bolszewikami. Z tej okazji w najbliższy piątek, 22 października, o godzinie 14.30 w Archiwum Państwowym w Kielcach odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej wydarzeniom 1956 roku. Zaprezentowane zostaną oryginalne dokumenty opisujące nastroje społeczne, w tym oddolny zryw społeczeństwa polskiego, które zebrało dla Węgrów największą ilość krwi w skali całej Europy. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Z kolei w dniach 27 i 28 października w Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach odbędą się pokazy filmu „13 lat, 13 minut” oraz spotkania autorskie z Grzegorzem Łubczykiem, byłym Ambasadorem Polski na Węgrzech, autorem szeregu publikacji o relacjach między naszymi narodami, w szczególności historii pomocy Węgrów dla Polaków w okresie II Wojny Światowej. Podczas spotkania dostępne będą autorskie publikacje byłego dyplomaty.

Na budynkach Urzędu Miasta Kielce, Archiwum Państwowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej powieszone zostały flagi Polski i Węgier. 

Budapeszt 1956. Fot. "Przekrój" 25 listopada 1956 r.

Powrót na początek strony