658. urodziny partnerskiej Winnicy

Wspólne świętowanie „Dnia Winnicy” było okazją do spotkania prezydenta Kielc, Bogdana Wenty i Siergieja Morgunowa, mera Winnicy. Wizyta na Podolu odbyła się po blisko 2,5-letniej przerwie, w miniony weekend 11-12 września. W wydarzeniu uczestniczył również wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.

Włodarze obu miast wykorzystali możliwość rozmowy na żywo do wymiany informacji na temat przebiegu pandemii Covid-19 w Kielcach i Winnicy, w tym jej skutków ekonomicznych, społecznych oraz demograficznych.

Istotnym elementem dyskusji były prezentacje doświadczeń dotyczących sposobów wsparcia przez samorządy lokalnych przedsiębiorców. Szefowie zaprzyjaźnionych miast zgodnie podkreślili, że na dany czas priorytetem jest promocja szczepień wśród mieszkańców. W Winnicy władze miejskie przewidziały loterię samochodu osobowego oraz innych cennych nagród wśród winniczan, którzy zaszczepią się przeciw koronawirusowi.

Ważne miejsce w agendzie spotkania zajęło omówienie możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć w najbliższym czasie. Szansą na wzmocnienie relacji gospodarczych, łączących dwa samorządy, jest udział winnickich przedsiębiorców w wydarzeniach targowych w Kielcach, których bogata oferta oczekuje na wystawców jesienią tego roku. Kontynuowana będzie również współpraca placówek edukacyjnych, która po półtorarocznym okresie kooperacji online ma szansę wrócić do przedsięwzięć „na żywo”.

Na program pobytu delegacji z Kielc w stolicy Podola składały się nie tylko rozmowy na najwyższym szczeblu m.in. w Winnickiej Radzie Miejskiej i Konsulacie Generalnym RP w Winnicy, ale również wizyty w placówkach edukacyjnych (Gimnazjum nr 24 i Przedszkole nr 7) oraz udział w przygotowanych przez gospodarzy wydarzeniach kulturalnych.

Czas spędzony w Winnicy pozwolił także odwiedzić uczniów i nauczycieli Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy, prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola, którzy otrzymali z rąk prezydenta Bogdana Wenty pomoce naukowe przygotowane przez Urząd Miasta Kielce i kieleckie szkoły.

Winnica to miasto w centralnej Ukrainie, z którym Kielce współpracują od ponad 60 lat.

Powrót na początek strony