75. rocznica pogromu Żydów w Kielcach

W Kielcach odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar antyżydowskich zajść przy ulicy Planty 7/9 w Kielcach. W wydarzeniach uczestniczył prezydent Kielc Bogdan Wenta.

O godzinie 12.00 przed kamienicą przy ulicy Planty 7/9, gdzie w 1946 roku dokonano mordu na Żydach, prezydent Kielc Bogdan Wenta i Jarosław Karyś przewodniczący Rady Miasta, a także inne delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniająca ofiary pogromu.

Tragiczne wydarzenia sprzed 75. lat upamiętniło także Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

W niedzielę odbyła się modlitwa z udziałem rabinów oraz duchownych różnych wyznań na cmentarzu żydowskim przy al. Na Stadion. Następnie ulicami Kielc przeszedł Marsz Pamięci, dedykowany Żydom kieleckim zamordowanym w niemieckim obozie zagłady w Treblince.

Marsz Pamięci wyruszył spod pomnika Menora, gdzie odbyły się przemówienia i złożono kwiaty i znicze. Uczestnicy marszu zatrzymali się przy Memoriale Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi, po czym pod kamienicą przy ul. Planty 7/9 odczytali nazwiska pomordowanych i zapalili znicze.

W imieniu władz miasta w wydarzeniach uczestniczył prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Pragnąć oddać prawdziwy hołd Kielczanom, którzy zginęli tamtego tragicznego dnia, powinniśmy codziennie nie tylko pamiętać o istnieniu takiego zagrożenia, ale także aktywnie mu się przeciwstawiać. Występować przeciwko kłamstwu, manipulacji, cierpliwie tłumaczyć i podejmować próby zrozumienia tych, którzy mają inne poglądy - mówił prezydent. - Dziękuję wszystkim kielczankom i kielczanom, którzy wzięli udział w dzisiejszych uroczystościach, za pamięć i obecność.

Natomiast w czwartek 8 lipca, o godz. 18.30 w Kościele Akademickim pw. św. Jana Pawła II w Kielcach przy ul. Wesołej odbędzie się msza w intencji ofiar i sprawców pogromu kieleckiego oraz o pojednanie.

Powrót na początek strony