75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

8 maja przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. W związku z sytuacją epidemiczną w tym roku obchody, odbywają się w bardzo ograniczonym zakresie.

Prezydent Kielc złożył wspólnie z komendant Straży Miejskiej kwiaty i zapalił znicze przy Kwaterze Ofiar Września 1939 roku na Cmentarzu Wojsk Polskich przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. - Pamięć o bohaterach, ale i ofiarach powinna pozwolić nam uniknąć tego, co może ciągle jeszcze wrócić. Jest to dzień refleksji i pamięci - powiedział Bogdan Wenta.

W tym roku w związku z epidemią koronawirusa o godzinie 12.00 nie zostaną uruchomione syreny alarmowe w mieście. W zamian zostanie odegrana pieśń patriotyczna „Warszawianka”  z budynku Urzędu Miasta Kielce przy Rynku 1.

8 maja 1945 roku w Berlinie został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Tego dnia w Europie zakończyła się II wojna światowa. Istnieją jednak dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego. Działania wojenne na Bliskim Wschodzie trwały jeszcze do września 1945 roku.

Powrót na początek strony