76. rocznica pogromu kieleckiego. Program obchodów

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na obchody 76. rocznicy pogromu kieleckiego, które odbędą się 4 lipca. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 na cmentarzu żydowskim w Kielcach, nad grobem kieleckich ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku. W tym roku duchowni różnych wyznań będą się modlić w intencji ofiar oraz pokoju w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.

W poniedziałek 4 lipca o godz. 16.00 wyruszy Marsz Pamięci spod pomnika Menora przy alei IX Wieków Kielc, przejdzie do Memoriału Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi (ul. Warszawska 17) i zakończy się przy kamienicy przy ul. Planty 7/9, w której w lipcu 1946 r. dokonano mordu na mieszkających tam Żydach.

Następnie o godz. 18.00 odbędzie się na koncert muzyki kameralnej w Muzeum Narodowym - Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i amerykańskich: Neal Brostoffa, Marka Jeżewskiego, Ludmiły Jeżowskiej i Dominika Płocińskiego. Artyści wykonają klasyczne utwory inspirowane motywami żydowskich takich kompozytorów jak  Ernest Bloch, Maurice Ravel czy  Alexander Krein. Wstęp na koncert jest wolny.

Ponadto zaplanowany jest specjalny pokaz filmu „Przy Planty 7/9", który odbędzie się 1 lipca (piątek) o godz. 20.00 w kinie Moskwa. Dokument w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence'a Loewingera otrzymał wiele prestiżowych nagród.

„Przy Planty 7/9" („Bogdan's Journey") przez blisko 10 lat był realizowany w Kielcach, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Opowiada o pogromie kieleckim oraz o kilkunastoletnim wysiłku wykonanym przez Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i jego przyjaciół w Kielcach na rzecz dialogu i pojednania. Zdaniem twórców filmu, Kielce – miasto, które przez dziesięciolecia uchodziło za symbol polskiego antysemityzmu, obecnie stało się dla Żydów miejscem przyjaznym i życzliwym. Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

W niedzielę, 10 lipca o godz. 18.30 w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54 w Kielcach odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar i sprawców pogromu kieleckiego oraz o pokój i pojednanie.

 

Powrót na początek strony