76. rocznica pogromu Żydów w Kielcach

W miejscu tragicznych wydarzeń z 4 lipca 1946 r. przy kamienicy na Plantach hołd pomordowanym oddali: Prezydent Kielc Bogdan Wenta, Przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Instytutu Pamięci Narodowej oraz NSZZ Solidarność.

Obchody przy kamienicy przy ul. Planty zorganizowali Instytut Pamięci Narodowej i świętokrzyska NSZZ Solidarność.

Tragiczne wydarzenia sprzed 76. lat upamiętnia także Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 na cmentarzu żydowskim w Kielcach, gdzie duchowni różnych wyznań będą się modlić w intencji ofiar oraz pokoju w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.

Następnie o godz. 16.00 spod pomnika „Menora” przy alei IX Wieków Kielc wyruszy Marsz Pamięci, który przejdzie do Memoriału Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi i zakończy się przy kamienicy przy ul. Planty 7/9, w której w lipcu 1946 r. dokonano mordu na mieszkających tam Żydach.

O godz. 18.00 odbędzie się na koncert muzyki kameralnej w Muzeum Narodowym - Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i amerykańskich: Neal Brostoffa, Marka Jeżewskiego, Ludmiły Jeżowskiej i Dominika Płocińskiego. Artyści wykonają klasyczne utwory inspirowane motywami żydowskich takich kompozytorów jak  Ernest Bloch, Maurice Ravel czy  Alexander Krein. Wstęp na koncert jest wolny.

W niedzielę, 10 lipca o godz. 18.30 w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54 w Kielcach odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar i sprawców pogromu kieleckiego oraz o pokój i pojednanie. 

Powrót na początek strony