78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program uroczystości

W poniedziałek, 1 sierpnia br. zapraszamy mieszkańców Kielc do udziału w obchodach poświęconych 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W tym dniu tradycyjnie o godz. 17.00 w mieście zawyją syreny. Na terenie Kielc nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy trwający 1 min, w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania oraz w celu upamiętnienia rocznicy dnia i godziny, która w 1944 zapoczątkowała powstańcze walki na terenie Warszawy.

Program uroczystości:

Godz. 15.45 – msza święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach

Godz. 16.45 – przemarsz uczestników uroczystości na Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów

Godz. 17.00 – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego

Organizatorami uroczystości są: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, partnerami przedsięwzięcia są: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce-Bukówka, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urzędu Miasta Kielce oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Kielce.

Ponadto Delegatura IPN w Kielcach od 30 lipca do 1 sierpnia 2022 roku zaprasza wszystkich chętnych do udziału w interaktywnej grze miejskiej pt. „Godzina W” z wykorzystaniem aplikacji ActionTrack. Tematem przewodnim będzie historia Powstania Warszawskiego.

Gra jest jedną z inicjatyw w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorem wydarzenia jest Delegatura IPN w Kielcach. Honorowy patronat objęli: Wojewoda Świętokrzyski i Prezydent Miasta Kielce.

Natomiast od 30 lipca na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach dostępna będzie wystawa „Tadeusz Bór-Komorowski”, którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Wystawa upamiętni wybuch Powstania Warszawskiego i jego kapitulację.

Powrót na początek strony