79. rocznica śmierci gen. Władysława Sikorskiego

Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak” zaprasza na uroczystości związane z 79. rocznicą śmierci gen. Władysława Sikorskiego, które odbędą się w poniedziałek, 4 lipca pod obeliskiem poświęconym osobie generała na Wzgórzu Zamkowym. Początek wydarzenia o godz. 10.30.

W obchodach udział wezmą poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie klas mundurowych, członkowie środowisk kombatanckich i patriotycznych, a także mieszkańcy i zaproszeni goście.

Gen. Władysław Sikorski był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych oraz premierem Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej. Zginął podczas katastrofy lotniczej w Gibraltarze 4 lipca 1943 podczas powrotu z inspekcji sił Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie.

W 2005 roku w Kielcach powstał postument z pamiątkową tablicą i treścią: „Generał Władysław Sikorski 1881-1943. W hołdzie premierowi rządu RP na uchodźstwie, naczelnemu wodzowi polskich sił zbrojnych. Kombatanci i Sybiracy województwa świętokrzyskiego”.

Powrót na początek strony