79. rocznica zagłady kieleckiego getta

W tym roku przypada 79. rocznica zagłady kieleckiego getta. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie odbyły się w piątek, 20 sierpnia przy pomniku „Menora”.

Od 20 do 24 sierpnia 1942 roku Niemcy wywieźli z Kielc do obozu w Treblince i zamordowali ok. 21 tys. osób. W samym mieście zabito ok. 1500 Żydów, głównie starszych, chorych i dzieci. Po zakończeniu wysiedlenia w Kielcach pozostało ok. 2 000 Żydów, których uwięziono w obozie pracy przy ul. Stolarskiej i Jasnej z przeznaczeniem do niewolniczej pracy.

- To nie była dzielnica żydowska, to było więzienie - mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. - Najwyższy czas, abyśmy sobie uświadomili, że 79 lat temu Niemcy zamordowali 1/3 kielczan.

Uczestnicy obchodów wspólnie modlili się za ofiary likwidacji getta. Odczytano również nazwiska części osób, których w tamtych dniach bestialsko zamordowano. Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem „Menora”.

- Musimy tę pamięć kultywować, dbać o to, aby ona trwała. Kontynuujmy ją - zaapelował Marcin Chłodnicki, zastępca Prezydenta Kielc. - Nie możemy nigdy więcej pozwolić na dyskryminację, zarówno kulturową czy etniczną. 

Częścią obchodów 79. rocznicy zagłady kieleckiego getta będzie również niedzielna Pielgrzymka Pamięci do miejsca zagłady Żydów z kieleckiego getta: byłego niemieckiego obozu śmierci w Treblince, organizowana przez Stowarzyszenie. W tym roku w drodze do Treblinki uczestnicy wyjazdu zwiedzą willę Antoniny i Jana Żabińskich, którzy ryzykując własnym życiem stworzyli w warszawskim ZOO azyl dla ponad 300 Żydów z warszawskiego getta.

W drodze powrotnej zatrzymają się w Otwocku, aby wziąć udział w "Spacerze po nieistniejącym mieście": zwiedzaniu terenu getta otwockiego. Zapisy do udziału w Pielgrzymce odbywają się przez stronę www.jankarski.org.pl/pielgrzymka. Tam też można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Powrót na początek strony