W poniedziałek, 14 lutego w Kielcach uroczystości odbędą się przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zachęca także do włączenia się 14 lutego w akcję zapalania zniczy na grobach i pomnikach upamiętniających bohaterów działających w strukturach wojskowej konspiracji polskiego wysiłku zbrojnego w okresie II wojny światowej.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Kielce wraz z Delegaturą IPN w Kielcach, Prezydentem Miasta Kielce, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Garnizonem Kielce oraz 10 Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach związanych z 80. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Obchody rozpocznie msza święta o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Następnie uczestnicy przejdą na skwer im. Stefana Żeromskiego, gdzie przed pomnikiem Armii Krajowej odbędzie się główna część uroczystości.
Program uroczystości:
godz. 10.00 – Msza święta (Bazylika Katedralna w Kielcach)
godz. 11.30 – Rozpoczęcie uroczystości przed pomnikiem AK na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach:
• powitanie
• apel pamięci
• zapalenie zniczy
• złożenie kwiatów
• zakończenie uroczystości
Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja wystawy IPN o Janie Piwniku „Ponurym” na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza również do wspólnego upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej, którzy podjęli heroiczną walkę o wolną Polskę, którego wyrazem będzie zapalenie znicza na grobach i pomnikach upamiętniających bohaterów działających w strukturach wojskowej konspiracji. Ten symboliczny gest ma być świadectwem pamięci i troski dla tych, którzy przelewali swoją krew dla dobra wspólnego.
Delegatura IPN w Kielcach zachęca do przesyłania fotorelacji z podjętych działań na adres: przystanek.kielce@ipn.gov.pl, które zostaną opublikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Delegatury IPN w Kielcach.
Jak informuje IPN – „Wydarzenie przemianowania ZWZ w AK warto utrwalać w pamięci pokoleń z uwagi na fakt, iż w porównaniu z konspiracjami wojskowymi innych okupowanych krajów europejskich, Armia Krajowa działała najdłużej i stosowała najbardziej zróżnicowane formy walki. O wyjątkowości polskiej konspiracji dowodzi również heroizm i wola walki żołnierzy AK, niejednokrotnie oddających życie w imię wolnej Polski. Złóżmy więc wspólnie hołd bohaterom, którzy ofiarnie walczyli z dwoma totalitaryzmami o niepodległość Ojczyzny”.