84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Jak co roku, również w Kielcach, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Przed pomnikiem w Kwaterze Ofiar Września na Cmentarzu Wojsk Polskich parlamentarzyści, reprezentanci władz wojewódzkich i samorządowych, instytucji oraz środowisk kombatanckich złożyły kwiaty. Zapalono znicze. Miasto Kielce reprezentował zastępca prezydenta Marcin Chłodnicki oraz przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś.

Podczas uroczystości podkreślano jak ważna jest pamięć o naszych bohaterach, którzy stawili czoła niemieckim najeźdźcom, że szczególnie w dzisiejszych czasach, warto przypominać o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, aby stały się przestrogą, by nigdy więcej nie miały miejsca.

O oprawę muzyczną podczas uroczystości zadbała Marszałkowska Orkiestra Dęta Województwa Świętokrzyskiego, a asystę wojskową wystawiło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc.

Pamięć ofiar II wojny światowej uczczono także przy mogile prezydenta Kielc - Stefana Artwińskiego. Delegacja Urzędu Miasta wraz z zastępcą prezydenta Kielc Marcinem Chłodnickim na grobie bohaterskiego kielczanina złożyła znicz.

Organizatorami uroczystości byli Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego. Współorganizatorzy: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Kielce, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Kielce.

Kalendarz pierwszych dni września 1939 r. opracowany na podstawie materiałów Muzeum Historii Kielc.

1 września – późnym rankiem nad Kielcami przeleciały samoloty kierujące się na Skarżysko-Kamienną. Luftwaffe bombardowało koszary wojskowe na Bukówce, lotnisko w Masłowie oraz ujęcie miejskiego wodociągu koło Białogonu. Stanowiska obrony przeciwlotniczej były zaledwie w kilku punktach miasta. Mimo nikłej obrony, około godz. 16 udało się zestrzelić jeden samolot niemiecki, którego załogę ujęto w rejonie Piasków.

2 września –  w nocy na zapleczu gospodarczym Urzędu Pocztowego przy ul. Sienkiewicza wybuchł pożar, który szybko udało się opanować. Podejrzewano, że za to zdarzenie są odpowiedzialni niemieccy dywersanci, jednak śledztwo prowadzone przez żandarmerię wojskową nie ustaliło winnych.

3 września – w Kielcach pojawiły się pierwsze grupy uchodźców cywilnych i żołnierzy z wycofujących się oddziałów wojskowych (głównie z 7. DP rozbitej pod Janowem). Rozpoczęto organizowanie obrony miasta. Do miasta przybył płk dypl. Kazimierz Glabisz, który objął dowództwo nad oddziałami w mieście i okolicy.

4 września – w związku z intensywnym bombardowaniem miasta, rozpoczęto ewakuację urzędów oraz zakładów przemysłowych. Niemcy jednak uniemożliwili wywóz maszyn niszcząc tory, bocznice i stację kolejową.

5 września – kolejny dzień wzmożonych nalotów. Zbombardowany został węzeł kolejowy, dworzec, poważnie zostały uszkodzone także wodociągi i sieć elektryczna. Tylko w rejonie dworca kolejowego zginęło i odniosło rany około 80 osób.

Walki z nacierającymi wojskami niemieckimi trwały w okolicach miasta, w rejonie Dymin, Słowika, szosy na Morawicę. Pod silnym ogniem nieprzyjaciela polscy obrońcy zmuszeni zostali do wycofania się. Niemcy weszli do Kielc wieczorem.

Powrót na początek strony