Agata Wojda oficjalnie prezydentką Kielc

„Obejmując urząd prezydenta Kielc, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta”. Tymi słowami Agata Wojda zainaugurowała swoją kadencję. Uroczyste zaprzysiężenie nowej prezydentki Kielc odbyło się podczas pierwszej w kadencji 2024-2029 sesji Rady Miasta.

Agata Wojda w krótkim wystąpieniu zwróciła się do mieszkańców, radnych, urzędników i gości obecnych na sali.

- Złożyłam ślubowanie, które jest moim największym życiowym zobowiązaniem. W tych kilku słowach jest wszystko, co w samorządzie jest najważniejsze. Żeby działać zgodnie i w granicach prawa, działać dla dobra publicznego i pomyślności obywateli. Nic więcej nie trzeba w tej sprawie mówić – podkreśliła prezydentka Agata Wojda. – Wygrać wybory to ogromna satysfakcja. Mieszkanki i mieszkańcy nam zaufali. To moment wielkiej radości. Ale chciałabym, by była też chwila refleksji. Wszyscy mamy pięć lat, by nie doprowadzić do tego, że po tym czasie ktoś będzie czuł ulgę, że kończymy etap współrządzenia miastem. Bardzo ważnym elementem jest odpowiedzialność, która wiąże się z funkcjami, na jakie wybrali nas kielczanie i kielczanki – dodała Agata Wojda.

Prezydentka Kielc zaznaczyła, że w Radzie Miasta zasiada wiele osób młodych, ale też wielu doświadczonych samorządowców.

- Młode pokolenie to są ludzie, którzy dzisiaj inaczej rozumieją uprawianie polityki – nie my tu, ludzie tam. Tylko my wspólnie, razem w mieście. Chciałabym, żeby za pięć lat ta sala była pełna, żeby ktoś chciał nam podziękować. Żebyśmy mieli poczucie, że zrobiliśmy wszystko, aby uprawiać politykę współdecydowania – powiedziała Agata Wojda.

Prezydentka podkreśliła, że mieszkańcy w ręce nowych władz i radnych złożyli ogromne nadzieje na zgodę, dialog i współpracę.

- Będziemy na tej sali toczyć spory, ale niech one zawsze będą konstruktywne. Niech różnice zdań doprowadzają nas do jak najlepszych rozwiązań. Chciałabym, aby słowem, które będzie nam przyświecało, był szacunek do mieszkańców – mówiła Agata Wojda.

W swoim wystąpieniu, Agata Wojda podziękowała także byłym prezydentom Kielc – Bogdanowi Wencie, Wojciechowi Lubawskiemu, Włodzimierzowi Stępniowi i Jerzemu Suchańskiemu, którzy gościli na pierwszej w kadencji 2024-2029 sesji Rady Miasta. Z podziękowaniami zwróciła się także do Jolanty Daniel, która była pierwszą kobietą pełniącą funkcję prezydenta Kielc, od 27 stycznia do 13 lipca 1994 roku.

Jak zaznaczyła prezydentka Kielc, mieszkańcy powierzyli zadanie spełniania swoich marzeń nowym władzom miasta i nowym radnym.

- Czasem, takich codziennych, drobnych, o bezpiecznym życiu, wygodnej codzienności, o przyjaznych szkołach, żłobkach i przedszkolach. Chcemy budować miasto, w którym będą miejsca do integracji. Miasto, w którym powstaną przestrzenie wyjątkowe, będące naszą wizytówką. Że będzie to miasto, w którym nie będziemy na każdym kilometrze wpadać w dziury, gdzie z chęcią będziemy wybierali podróż komunikacją publiczną lub rowerem po bezpiecznych drogach. Niech to będzie miasto, które w Polsce i za granicą będzie się kojarzyć jako miejsce unikatowe, przyjazne, życzliwe. Jako miejsce, z którego wynosi się dobre wspomnienia. Miejsce takie akurat, w sam raz, z którego jesteśmy dumni – mówiła Agata Wojda. – Mam świadomość, że przed nami ogromne cele. To między innymi wykorzystanie środków z nowej perspektywy unijnej. To opracowanie planu ogólnego. To wyzwania związane z dobrymi, rozwojowymi miejscami pracy – dodała.

Prezydentka poprosiła wszystkich o wsparcie w realizacji działań na rzecz miasta i czasem szukanie przysłowiowej „dziury w całym”, podpowiadanie lepszych rozwiązań.

- Nie zawiedźmy kielczanek i kielczan, otwórzmy nowy rozdział dla naszego miasta – zakończyła swoje wystąpienie prezydentka Agata Wojda. 


Agata Wojda urodziła się w 1981 r. Jest rodowitą kielczanką. Ukończyła Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach z tytułem magistra politologii; następnie odbyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami pracy na tej samej uczelni. Jest również absolwentką studiów podyplomowych z zakresu public relations na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przez wiele lat pełniła funkcję rzeczniczki prasowej wojewody świętokrzyskiego (2008-2015). W latach 2010-2021 była kielecką radną. W międzyczasie pracowała też w Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Od 2021 r. do 2023 r. zasiadała na stanowisku wiceprezydentki Kielc. W ostatnim czasie pełniła funkcję doradcy wojewody świętokrzyskiego. 

Agata Wojda w pierwszej turze wyborów samorządowych 2024 zdobyła 25608 głosów (33,63%). W drugiej turze pokonała kandydata PiS Marcina Stępniewskiego, zdobywając 38256 głosów (56,54%).

 

Powrót na początek strony