„Akademickie Kielce” - nowy projekt miasta oraz uczelni

Miasto Kielce, Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach łączą siły. Wspólny projekt będzie promować stolicę regionu świętokrzyskiego, jako atrakcyjnego ośrodka akademickiego. Działania skierowane będą zarówno do młodzieży z województwa świętokrzyskiego, przedstawiając zalety edukacji na najwyższym poziomie blisko domu, jak również ich celem będzie zachęcenie do nauki w Kielcach uczniów spoza regionu, którzy szukają ciekawej alternatywy dla studiów oferowanych przez największe ośrodki akademickie.

W poniedziałek, 25 kwietnia w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach zostały przedstawione szczegóły nowych działań, realizowanych w ramach projektu „Akademickie Kielce”. W briefingu prasowym wzięli udział: prezydent Kielc Bogdan Wenta, jego zastępca Marcin Chłodnicki, rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. dr hab. Stanisław Głuszek, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Izabela Krzysztofik oraz dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego Justyna Kukułka.

- Już za chwilę tegoroczni maturzyści będą wybierać uczelnie, dalszą ścieżkę edukacji i kariery. Przed nimi jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji w życiu. Dlatego od wielu lat współpracujemy z kieleckimi uczelniami wyższymi w zakresie wzajemnej promocji i zachęcamy do studiowania w Kielcach - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Dwie największe uczelnie regionu - Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach - wyszły z inicjatywą nowych działań w ramach projektu „Akademickie Kielce”. W planach są wykłady w szkołach, organizacja spotkań i warsztatów w PŚk i UJK, a także promocja w mediach. Ponadto w szkołach ponadpodstawowych w regionie oraz wybranych instytucjach pojawi się stand reklamowy promujący akcję, gdzie będzie można znaleźć materiały zachęcające do studiowania w Kielcach.

- To dla nas doskonała okazja, aby bezpośrednio dotrzeć do młodzieży i zaprezentować atrakcyjną ofertę studiów, którą przygotowały dwie największe uczelnie publiczne - mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

- Promowanie Kielc jako miasta akademickiego jest w interesie nas wszystkich. Silne uczelnie są wiodącym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego miasta i regionu. Przyciągają nie tylko młodzież, ale także inwestorów, kreują życie naukowe i kulturalne - mówi prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

- W ramach wspólnego projektu „Akademickie Kielce” będziemy prezentować w szkołach średnich ofertę edukacyjną, kulturalną oraz perspektywy rozwoju osobistego i zawodowego. Mamy nadzieję, że z czasem dołączą do nas organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy oraz instytucje otoczenia biznesowego - mówi prof. Izabela Krzysztofik, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej.

- Projekt z pewnością spotka się z aprobatą młodzieży. „Ściegienny” jest szkołą, która od lat współpracuje z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Politechniką Świętokrzyską, ale każda nowa inicjatywa jest cenna. Wkrótce jako szkoła będziemy obchodzić 100-lecie istnienia, wiemy to i widzimy, jak wielu absolwentów naszej szkoły, a potem macierzystych uczelni zajmuje ważne stanowiska w Kielcach, tworząc potencjał naszego miasta. Współpraca w projekcie bardzo nas cieszy, ponieważ możemy pokazać naszej młodzieży, że karierę można zrobić nie tylko w wielkim mieście, można być człowiekiem sukcesu również w swojej małej ojczyźnie, co potwierdzają losy naszych absolwentów - mówi Justyna Kukułka, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Do tej pory, w ramach projektu „Akademickie Kielce” został wydany folder z najważniejszymi informacjami o Kielcach i uczelniach (właśnie ukazała się jego trzecia edycja), na nowej stronie Miasta Kielce dostępna jest dedykowana zakładka „Dla studenta”, kontynuowany jest Międzynarodowy Program Stypendialny Miasta Kielce, przeznaczony dla maturzystów z najwyższą średnią za wybieranie kieleckich uczelni. Władze szkół wyższych i Kielc współpracują także przy organizacji prestiżowych wydarzeń (m. in. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18 - Kielce 2018, otwarcie Dworca Autobusowego, Dzień Samorządu Terytorialnego, wystawy w Galerii 17.30 w Punkcie Promocji Kielc, European Rover Challenge - międzynarodowe zawody łazików marsjańskich).

- Cel projektu dla wszystkich jest jasny - trzeba zatrzymać groźny proces depopulacji obserwowany na terenie województwa świętokrzyskiego i w samym mieście Kielce. Od tego zależy przyszłość miasta i całego regionu - mówi Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc.

Zapraszamy do zakładki „Dla studenta” na nowej stronie internetowej Miasta Kielce, która przeznaczona jest zarówno dla samych żaków, jak i kandydatów na studia - www.kielce.eu/dla-studenta. Dostępna jest tam także aktualna edycja folderu „Akademickie Kielce”.

Powrót na początek strony