Akcja "Zima" w pełni

Ponad 20 pługopiaskarek patroluje od kilkudziesięciu godzin kieleckie ulice odśnieżając oraz posypując jezdnie mieszanką piasku i soli. Po ostatnich opadach służby drogowe, w ramach akcji „Zima”, mają pełne ręce roboty. Synoptycy przewidują, że taka aura pozostanie z nami przez najbliższe dni.

Od wtorkowego wieczoru służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg w Kielcach mają pełne ręce roboty. Początkowo na ulice naszego miasta wyjechało kilkanaście pługopiaskarek. Ze względu na obfite opady śniegu ich liczbę zwiększono. Od tego czasu pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych nieprzerwanie patrolują kieleckie arterie.

- Prowadzimy tzw. akcję czynną. Na ulice skierowane zostały 24 pługopiaskarki. W miarę możliwości jesteśmy w stanie zwiększyć tę liczbę o kilka dodatkowych pojazdów - mówi Marcin Batóg, rzecznik prasowy RPZiUK.

Swoiste centrum dowodzenia Akcją „Zima” znajduje się w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg. Tu, przez całą dobę dyżurny śledzi sytuację na kieleckich ulicach i decyduje, gdzie skierować pługopiaskarki.

- W zakresie jego obowiązków jest patrolowanie miasta oraz przyjmowanie sygnałów od mieszkańców. Na monitorach mamy podgląd z kamer monitoringu wizyjnego na terenie całego miasta. Za pomocą GPS-u śledzimy też pozycje pojazdów Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni, które operują na kieleckich ulicach - informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy MZD.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku ulice zostały podzielone na trzy kategorie. Określają one priorytet odśnieżania.

- W pierwszej kategorii są to drogi krajowe, wojewódzkie oraz te, po których porusza się komunikacja zbiorowa. To jest tzw. podstawowy układ komunikacyjny miasta. Druga kategoria są to drogi, które do tego układu przylegają bezpośrednio. Natomiast trzecia kategoria to są ulice osiedlowe, lokalne - wylicza Skrzydło.

Oprócz zimowego utrzymania dróg, Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych zajmuje się również odśnieżaniem i posypywaniem piaskiem oraz solą chodników, deptaków, placów czy przejść dla pieszych. Każdego dnia do tego rodzaju prac oddelegowanych jest 70 pracowników Zieleni Miejskiej.