„Pola Nadziei” to międzynarodowy program, którego zadaniem jest pozyskiwanie środków na funkcjonowanie hospicjum, ale także szerzenie idei hospicyjnej, propagowanie bezinteresownej pomocy dla bliźniego w potrzebie, zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej potrzeb fizycznych, psychicznych i duchowych osób chorych i cierpiących. Kielecki Caritas uruchomił kampanię, której celem było przede wszystkim pozyskanie środków finansowych potrzebnych dla bieżącego funkcjonowania Hospicjum Caritas im. św. Matki Teresy z Kalkuty. Wolontariusze zaangażowali się również w działania edukacyjne dotyczące opieki paliatywnej, pracy z osobami nieuleczalnie chorymi oraz pracy z osobami w żałobie.
Jak informuje Dominika Borkowska, koordynatorka kampanii, działania zainaugurowano 5 października ubiegłego roku. Szczególnym elementem była msza połączona z wystąpieniami młodych wolontariuszy, po czym tradycyjnie zasadzono żonkile w rabatce przy ul. Warszawskiej. – Przez ten cały czas nasi wolontariusze pojawiali się na ulicach Kielc. W ramach akcji przypominali mieszkańcom o istnieniu naszej placówki i potrzebach podopiecznych – powiedziała Dominika Borkowska. Dodała, że jak co roku wolontariusze odwiedzali szkoły z warsztatami, aby z jednej strony wesprzeć nauczycieli w inicjowaniu działań społecznych wśród młodzieży, a z drugiej z nadzieją, że gdy uczniowie dorosną część z nich zechce wrócić jako wolontariusze opiekuńczy. – Częścią naszej aktywizacji dzieci i młodzieży i budowania ich społecznej wrażliwości były również konkursy – plastyczny i literacko-multimedialny. Dziś nagradzamy laureatów i dodatkowo wręczymy szczególne nagrody – statuetki Anioła Nadziei dla osób, które w swoim środowisku dają przykład, że anioły są wśród nas – mówiła koordynatorka.
Zebraną podczas akcji „Pola Nadziei” kwotę blisko 200 tys. zł przeznaczono na zakup opatrunków do leczenia odleżyn, mebli, podnośnika transportowego, wagi łóżkowej, kardiomonitora, kaszlatora i łóżeczek do sal dla małych pacjentów.
Nagrody dla laureatów jednego z konkursów wręczył wiceprezydent Bartłomiej Zapała. - Dziękuję za to co robicie, a robicie coś wspaniałego. Łączycie się z ludźmi najbardziej potrzebującymi, którzy sami nie mogą podziękować. Dlatego w ich imieniu ja dziękuję za dobro, którym się dzielicie i proszę, abyście tego dobra znaleźli w sobie jesz więcej. Abyście zachęcali swoich bliskich, znajomych do wolontariatu po to, abyśmy następnym razem spotkali się w jeszcze większym gronie i stworzyli armię dobrych osób – powiedział wiceprezydent.
- Ostatnia kampania przyniosła wiele dobrych skutków społecznych. Na potrzeby podopiecznych hospicjum otworzyło się wiele serc. Z wielu grup szkolnych i parafialnych płynęły informacje, że takie akcje cementują relacje w zespołach lub wręcz te wspólnoty tworzą – podsumowała Dominika Borkowska.