Świętokrzyska policja w dalszym ciągu odnotowuje wzmożoną aktywność przestępców dokonujących oszustw na osobach starszych. W związku z tym apeluje o czujność i rozwagę seniorów oraz osób młodych, które mogą ustrzec najbliższych przed niebezpieczeństwem.
Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach oszuści podszywają się pod policjantów, najbliższych członków rodziny, a w ostatnim czasie nawet pod lekarzy.
Przestępcy wybierają swoje ofiary zazwyczaj w sposób losowy. Najczęściej kontaktują się telefonicznie i namawiają seniorów do udziału w zasadzce na przestępców lub też przedstawiają jedną z kilku nieprawdziwych historii np.: o zagrożonych pieniądzach na koncie bankowym, udziale bliskiej osoby w wypadku samochodowym, prowadzonym postępowaniu przeciwko listonoszowi, który wypłaca emerytury, posługując się podrobionymi banknotami lub też wyłudzają pieniądze na szczepionki, które rzekomo mają uratować życie najbliższym.
Zwykle w tym momencie oszuści proszą o przekazanie pieniędzy, dokonanie przelewu, a czasem wręcz zachęcają seniorów do wzięcia pożyczki. Zdarzają się przypadki, że osoby starsze wyrzucają swoje pieniądze przez okno lub wrzucają je do kosza na śmieci, skąd odbierają je przestępcy. Wszystko to dzieje się za namową oszustów pod presją czasu i towarzyszących emocji.
Pamiętajmy:
- Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania gotówki, dokonania przelewu czy wzięcia pożyczki.
- Policja nigdy nie prosi telefonicznie o pomoc w schwytaniu przestępców.
- Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna, nawet jeżeli twierdzą, że są znajomymi członków rodziny, lekarzami lub policjantami.
- Kiedy dzwoni osoba podająca się za członka rodziny, policjanta, lekarza lub przedstawiciela innej instytucji i domaga się pieniędzy, należy się rozłączyć, a następnie zadzwonić na numer alarmowy 112 lub skontaktować się z członkiem rodziny, informując o danej sytuacji.
- Fałszywi policjanci często straszą swoje ofiary sankcjami karnymi za brak współpracy – jeżeli rozmowa została podjęta, nie działajmy pod presją czasu, nie dajmy się zastraszyć.
- Jeśli osobiście pojawi się w miejscu naszego zamieszkania nieumundurowany policjant, zażądajmy okazania legitymacji i potwierdźmy jego dane, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Policja zwraca się, także z apelem do osób młodych o informowanie rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Poinstruujcie najbliższych, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy.
Pamiętajmy, że często od nas samych, od naszej rozwagi i przezorności zależy nasze bezpieczeństwo.