Artystyczny początek Festiwalu Wiatru

Podczas Festiwalu Wiatru każdy znajdzie coś dla siebie. W Ogrodzie Botanicznym można już oglądać wystawę plenerową fotografii na flagach pt. „Jeszcze więcej przyjemności, czyli nic dwa razy się nie zdarza”. Uroczyste otwarcie imprezy odbyło się w piątkowy wieczór przed premierowym spektaklem „Syrenka Ariel” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. W wydarzeniu uczestniczyli zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór oraz dyr. Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura.

Wernisaż plenerowej wystawy fotografii na flagach w Ogrodzie Botanicznym był pierwszym akcentem trzeciej edycji Festiwalu Wiatru w Kielcach.  Wystawa organizowana we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Kielcach. Zrodziła się z potrzeby bycia z przyjaciółmi, tęsknoty za rozmowami w szerszym ich gronie, wymiany dobrej energii i przepływu inspirujących myśli. Jej kuratorką jest Katarzyna Łata - polska artystka fotograf, członkini Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, autorka oraz współautorka wielu wystaw fotograficznych w Polsce i za granicą.

Autorami prac są: Anna Andrzejewska, Wojciech Beszterda, Inez Baturo, Joanna Chudy, Paweł Dusza, Jakub Dziewit, Maja Herzog, Kasia Kalua Kryńska, Stanisław Kulawiak, Anna Lorenc, Jerzy Łapiński, Katarzyna Łata, Katarzyna Navarra, Zbigniew Podsiadło, Artur Rychlicki, Teresa Solarz, Piotr Spek, Piotr Targosz, Danuta Węgiel, Stanisława Zacharko-Łagowska, Andrzej Zygmuntowicz. Wystawa czynna będzie do 24 września, wstęp płatny - bilet do Ogrodu Botanicznego.

Premiera spektaklu pt. „SYRENKA ARIEL” uświetniła uroczystą inaugurację III Festiwalu Wiatru. Najnowsze, osadzone w magicznej wodnej scenerii widowisko Kieleckiego Teatru Tańca wzbudziło zachwyt publiczności. W wydarzeniu uczestniczyła zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Festiwal pełen wietrznych atrakcji dopiero się rozpędza. Przed nami wiele ciekawych wydarzeń organizowanych w różnych punktach Kielc.

W sobotę, 16 września gratka dla miłośników mody, bowiem podczas „Zwiewnego Wieczoru ze Sztuką i Modą” na Dworcu Autobusowym modelki zaprezentują aż 6 różnych kolekcji. Początek godz. 17:00, Dworzec Autobusowy: stylizacje przygotowane przez studentki oraz dyplomantki kierunku Wzornictwo Wydziału Sztuki UJK pod kierunkiem dr Dominiki Starz; unikalne kreacje Barbary Żelaznej - malarki, plastyka i pedagoga w Domu Kultury „Zameczek”; oparta na najnowszych trendach kolekcja marki Milago Małgorzaty Kołosowskiej; kolekcja Ewy Łukawskiej, stylizacje przygotowane na konkurs pt.: „Spódniczki, falbanki, kokardki” przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach z kierunków technik przemysłu mody oraz technik stylista. Pokaz ubarwią artystycznie występy Świętokrzyskiego Klubu Tańca i Tańca Sportowego „JUMP” - zdobywcy wielu medali Mistrzostw Polski, Europy i Świata.

Ponadto „Siła wiARTu”, czyli prezentacja realizacji prac studentek i studentów kierunku wzornictwo na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - Instytut Sztuk Wizualnych - Podstawy projektowania z modelowaniem - prowadzący Grzegorz Sowiński. Natomiast o godz. 17:30 w Punkcie Promocji i Kielc - Galeria „Dworzec 17:30” rozpocznie się prezentacja projektu audiowizualnego pt. „Dlaczego Kielce zostaną Europejską Stolicą Kultury 2029” realizowana przez Wydział Sztuki UJK.

Program wydarzenia koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. Więcej na stronie internetowej www.kielce.eu/festiwal-wiatru