Autorzy zabawek przyjaznych dziecku nagrodzeni

W Muzeum Zabawek i Zabawy odbyło się wręczenie nagród w XII edycji ogólnopolskiego konkursu „Zabawka Przyjazna Dziecku” oraz wernisaż wystawy pokonkursowej. W tym roku o tytuł walczyły 42 zabawki. Gościem wydarzenia był Grzegorz Sowiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce, który w imieniu prezydenta Kielc pogratulował laureatom.

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie zabawki interesującej wzorniczo, bezpiecznej i spełniającej funkcję edukacyjną. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: zabawki wdrożone do produkcji i zabawki artystyczne, prototyp, ludowe.

Pierwszą nagrodę w kategorii - Zabawki wdrożone do produkcji otrzymała:

Joanna Wąś z Tuchowa za zabawkę „Profil glebowy”.

Jury doceniło bardzo duże walory edukacyjne zaproponowanego rozwiązania, oraz estetyczne wykonanie, w którym widać szczególną dbałość o precyzję wszelkich detali. Zabawka może wspomagać rozwój wyobraźni, słownictwa oraz naukę geografii w zakresie wiedzy o glebach i przyrodzie. Produkt może stanowić zarówno pomoc naukową dla starszych dzieci, jak i przytulankę dla młodszych.

Zabawka otrzymała również nagrodę Targów Kielce - przestrzeń do wykorzystania podczas XIII Międzynarodowych Targów Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS' TIME 2023.

Wyróżnienie w kategorii - Zabawki wdrożone do produkcji otrzymała:

Anna Lubner-Piskorska z Gdańska za „Lody- gra logopedyczna”.

Jury doceniło fabułę gry, która może zachęcać dzieci do zabaw językowych i wspomagać naukę prawidłowego wypowiadania zgłosek - w sposób nie wymuszony - podczas dobrej zabawy. Gra zajmuje dzieci na tyle, że mimowolne ćwiczenia logopedyczne nie są dla nich uciążliwe ani nudne. Gra z pewnością stanowi bardzo dobrą pomoc dla logopedów, cechuje ją solidne i estetyczne wykonanie.

Miejsce I w kategorii - Zabawki artystyczne, prototyp, zabawki ludowe otrzymała:

Marta Turska z Gdańska za zabawkę „CO. Klocki - zabawka na kooperację”.

Jury zwróciło uwagę na oryginalną formę i proces zabawy, wymagający od uczestników współpracy i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zabawka ma bardzo duży potencjał rozwojowy, pozwala na stopniowanie trudności i zachęca do stawiania sobie coraz większych wyzwań. Jury doceniło również wysoką estetykę wykonania prototypu z dbałością o wszelkie detale.

Zabawka otrzymała również nagrodę Dziekana Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wyróżnienie w kategorii - Zabawki artystyczne, prototyp, zabawki ludowe otrzymała:

Zuzanna Malec z Kielc za zabawkę „MANU – klocki sensoryczne”.

Jury zdecydowało o przyznaniu wyróżnienia za bardzo estetyczne wykonie prototypu, oraz ciekawy sposób prowadzenia zabawy, która wspomaga u bawiących się nią dzieci kreatywność, koordynację wzrokowo - ruchową oraz precyzję.

Nagrodę Marszałka Województwa Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego otrzymała:

Kinga Wojtalik z Włocławka za zabawkę „Drewniane góry naturalne”.

Produkt o charakterze bardzo uniwersalnym, wykonany z naturalnego drewna, może być używany jako samodzielna zabawka, lub stanowić element zabawy z innymi obiektami. Równie dobrze będzie się prezentował na biurku lub regale w charakterze eleganckiej ozdoby nawiązującej do górskich krajobrazów.

Skład jury:

  • Ewa Chabielska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, p.o. dyrektora Wzgórza Zamkowego w Kielcach,
  • dr Krzysztof Karbownik – kierownik działu badań etnograficznych w Muzeum Wsi Kieleckiej.
  • Katarzyna Hodurek-Kiek – absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, podyplomowych studiów muzealniczych na UJ, Copywriting na UJK, kustosz w Muzeum Zabawek i Zabawy. Prywatnie interesuje się wzornictwem i dizajnem, właścicielka firmy Feel The City.
  • dr Maciej Zdanowicz - pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, artysta intermedialny i teoretyk sztuki.
  • dr hab. Katarzyna Ziołowicz – prof. UJK, Dziekan Wydziału Sztuki w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
  • dr hab. Anna Miarka – prof. Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Sztuk Projektowych, Instytut Wzornictwa, prof. na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Sztuki,  Instytut Sztuk Wizualnych.
  • Grzegorz Sowiński – asystent w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Wydział Sztuk Projektowych, Instytut Wzornictwa; asystent na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Sztuki, Instytut Sztuk Wizualnych.

Powrót na początek strony