Badaj i lecz nerki - akcja profilaktyczna dla kielczan

Już ponad 800 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych, mających na celu wczesne zdiagnozowanie Przewlekłej Choroby Nerek (PChN).

To zadanie wyłonione w VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Badania są realizowane we współpracy z Centralnym Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, Kielce. Ich organizatorem jest kieleckie Stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas, pomysłodawcą akcji.

Informacji o terminach oraz  dostępności miejsc udziela Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, nr tel. 41 369-21-35, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 15.

- Co się okazuje? Duży odsetek przebadanych ma wyniki znacznie odbiegające od normy. Niektóre osoby znajdują się już pod opieką lekarza. Być może projekt, realizowany w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego, uratował komuś życie, bo nerka nie boli... po prostu przestaje funkcjonować - mówi Marek Malarz, koordynujący akcję z ramienia Stowarzyszenia Sport CK. - Zostały ostatnie miejsca. Warto wykazać się rozsądkiem i skorzystać z bezpłatnych badań - dodaje.

Przewlekła Choroba Nerek (PChN), według definicji KDIGO 2012 (grono międzynarodowych specjalistów Kidney Disease Improving Global Outcome), to utrzymująca się ponad 3 miesiące nieprawidłowość budowy lub czynności nerki mające znaczenie dla zdrowia.

Szacuje się, że dotyka ona nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 5 mln w Polsce. Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce kilka milionów osób w ogóle nie wie, że cierpi na (PChN). Można uznać, że PChN to choroba cywilizacyjna. W początkowej, ale nawet i w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie, blisko 90 proc. osób chorych na PChN nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt późne wykrycie i zbyt późne podjęcie leczenia tej choroby grożą bardzo dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, lecz także potrzeba przeszczepu nerki i przedwczesna śmierć.

Nefrolodzy zwracają uwagę, że każdy człowiek, raz w roku, powinien wykonać badanie sodu, potasu mocznika i kreatyniny i, że osoby z grup ryzyka, czyli m.in. nadciśnieniowcy i cukrzycy, u których często występują choroby nerek, powinny być pod stałą kontrolą poradni nefrologicznej - 30 procent dializowanych to chorzy z cukrzycą, a 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie.

 

Patronat nad akcją sprawuje prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Powrót na początek strony