Barbaricum - premierowe widowisko taneczno-muzyczne w Kieleckim Teatrze Tańca

To widowisko zawierające opowieść o barbarzyńcach ze środkowej Europy, dawnych mieszkańcach krainy na północ od Karpat. Warstwa muzyczna została stworzona przez Piotra Stefańskiego i Emilię Annę Tuśnio - liderów grupy DYM i stanowi dźwiękowy portal, przez który widzowie przenoszą się do II wieku naszej ery – czasów epoki żelaza, gdy na ziemi świętokrzyskiej płonęły setki dymarek. Ludzi zamieszkujących kiedyś ten obszar niektórzy nazywają Wandalami, a ich dorobek materialny archeolodzy określają mianem kultury przeworskiej. Przechodząc przez artystyczny portal zanurzamy się w elementy charakterystyczne dla tej kultury, poznając wyrażone dźwiękiem i ruchem obyczaje oraz ówczesne wierzenia. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 29 października.

Warstwa ruchowa została opracowana w oparciu o współczesne techniki ekspresji tanecznej przez dwójkę choreografów: Elżbietę Pańtak oraz Artura Grabarczyka. W spektaklu mieszają się wątki miłosne, magiczne i rytualne przetworzone artystycznie z elementami historycznymi. Autorzy spektaklu starają się uwypuklić istotne aspekty tamtej kultury materialnej i duchowej, próbując przywołać refleksję, że choć minęło tak wiele lat, wciąż w niektórych sferach jesteśmy barbarzyńcami. Stanowi o tym użyty w spektaklu symboliczny zwrot: Wszystko się kończy, lecz nic nie znika.

TWÓRCY SPEKTAKLU:
Elżbieta Pańtak – choreografia/dramaturgia
Artur Grabarczyk – choreografia
Piotr Stefański – idea/muzyka
Emilia Anna Tuśnio – muzyka
Małgorzata Słoniowska – kostiumy
Taduesz Nowakowski – projekcje multimedialne
Grzegorz Pańtak – reżyseria światła
Maciej Miernik – przygotowanie rekwizytów

Wystąpią:
Artyści Kieleckiego Teatru Tańca
Zespół muzyczny "DYM"
Tancerze Niezależni
Seniorzy Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”
Trio akrobatyczne

Czas trwania spektaklu: 60 min.
Spektakl jest przeznaczony dla widzów powyżej 12 roku życia
Widowisko „Barbaricum” powstaje w ramach programu Przestrzenie Sztuki.
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Powrót na początek strony