Będą przystanki na żądanie. Zmiany w komunikacji miejskiej

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza tzw. przystanki „na żądanie”. W I etapie kategorię tę otrzyma 140 przystanków o niskim poziomie wykorzystania, zlokalizowanych zwłaszcza na obrzeżach Kielc. Zmiany wejdą w życie od 25 czerwca br.

Przystanki „na żądanie” oznaczone będą specjalną tabliczką. Taka informacja pojawi się również na samym rozkładzie, zarówno na przystanku, jak również w autobusach oraz na stronie internetowej ZTM.

- Ponadto przystanek „na żądanie” będzie odpowiednio zasygnalizowany w zapowiedzi głosowej – tłumaczy Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Głównym celem takiego rozwiązania jest zwiększenie płynności przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej oraz zmniejszenie spalania, które jest największe podczas ruszania autobusu. Korzystnie wpłynie to na ekologię i oszczędność paliwa.

- To także poprawa komfortu podróżowania, ponieważ każde otwarcie drzwi autobusu latem sprawia, że spada wydajność klimatyzacji, zaś zimą ucieka ciepło – przekonuje zastępczyni prezydenta Kielc, Agata Wojda.

Zarówno w przypadku wsiadania, jak i wysiadania podstawową kwestią jest to, by stanąć w miejscu widocznym dla kierowcy. Dodatkowo jeśli chcemy wysiąść z autobusu na przystanku „na żądanie” można wcisnąć przycisk „STOP”, znajdujący się przy drzwiach wyjściowych z pojazdu.

- Przycisk ten jest szczególnie ważny np. dla osób niepełnosprawnych lub starszych, które mogą mieć problem, aby w czasie jazdy przemieścić się w miejsce widoczne dla kierowcy – mówi Barbara Damian, dyrektor ZTM.

Zarząd Transportu Miejskiego przygotował również infografiki, które pojawią się m.in. w autobusach i na przystankach. Komunikaty przygotowano w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

- W trakcie tego pilotażu, czas przejazdu autobusów będzie na bieżąco monitorowany. Na podstawie zebranych informacji planujemy wprowadzić korekty w rozkładach jazdy informuje wiceprezydent Agata Wojda.

Również od 25 czerwca wprowadzone zostaną wakacyjne zmiany w działaniu komunikacji miejskiej. Obejmą one 13 linii autobusowych. W przypadku linii nr 4, 8, 13, 30, 34, 35, 36, 46, 53, 102, 105 i 112 będą to zmiany w rozkładzie jazdy. Ponadto, na wakacje, zawieszone całkowicie będzie kursowanie linii 104.

Powrót na początek strony