Bezpieczeństwo i ekologia. Nowa kotłownia gazowa Elektrociepłowni Kielce

W Elektrociepłowni w Kielcach, należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zakończyła się budowa kotłowni gazowej o mocy 160 MWt. Inwestycja ta realizowana była w ramach trwającej transformacji aktywów ciepłowniczych, mającej na celu stopniowe zastępowanie dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami nisko- i zeroemisyjnymi.

Nowa kotłownia gazowa składa się z pięciu gazowych kotłów wodnych o mocy 32 MWt każdy. Realizacja inwestycji kosztowała ponad 60 mln zł i trwała rok, od momentu rozpoczęcia prac budowlanych przez wykonawcę – firmę SBB ENERGY. Już podczas najbliższego sezonu grzewczego, nowa kotłownia dostarczy ciepło do Miejskiego Systemu Ciepłowniczego i ogrzeje ponad 100 tysięcy mieszkańców Kielc.

- Dywersyfikujemy źródła wytwarzania, inwestujemy w OZE, aby zapewnić jak najwięcej energii z czystych źródeł. Już dziś mogę też zapewnić, że od 2024 roku przestaniemy produkować ciepło z węgla w oddziałach PGE Energia Ciepła w Lublinie, Rzeszowie, Zgierzu, Gorzowie Wielkopolskim oraz w Kielcach - mówi Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Uruchomiona kotłownia gazowa zastąpi kocioł węglowy, który do końca bieżącego roku zostanie wycofany z eksploatacji. W efekcie trwającej transformacji ciepłowniczej kieleckiej elektrociepłowni, w tym roku obniżono także moc cieplną każdego z 4 kotłów węglowych  do 12,5 MWt. Kolejną realizowaną inwestycją, która pozwoli na odejście od węgla, jest powstający obecnie blok gazowy. Będzie się on składał z turbozespołu gazowego o nominalnej mocy elektrycznej ok. 7 MWe oraz wodnego kotła odzysknicowego o osiągalnej mocy cieplnej w wodzie sieciowej ok. 12 MWt. Taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych - w tym przede wszystkim wprowadzenie do miksu paliwowego  gazu - zapewni optymalną pracę kieleckiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła.

- Oddanie kotłowni gazowej do eksploatacji to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Kielc. Inwestycja ta wzmacnia bowiem bezpieczeństwo energetyczne miasta poprzez umożliwienie produkcji  ciepła z kolejnego paliwa, obok wykorzystywanych obecnie węgla oraz biomasy. To oznacza, że w zależności od aktualnej sytuacji na rynku paliw czy sytuacji geopolitycznej na świecie, Elektrociepłownia w Kielcach będzie produkować  ciepło w najtańszy z możliwych sposobów, wybierając surowiec będący najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dywersyfikacja surowców energetycznych zapewnia najskuteczniejszą i najlepszą ochronę interesów odbiorców końcowych ciepła, czyli mieszkańców Kielc. – powiedział Zbigniew Duda, dyrektor Elektrociepłowni w Kielcach, PGE Energia Ciepła.

- Wiemy jak trudne są takie przedsięwzięcia. W imieniu kielczan, którzy z tej energii będą korzystać, pragnę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej inwestycji – przekonuje Bogdan Wenta, prezydent Kielc. - Ciepło w naszych domach wydaje się sprawą tak naturalną, że mało kto zdaje sobie sprawę jak ogromny wysiłek trzeba włożyć w jego zapewnienie.

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach jest producentem energii cieplnej dla największego systemu ciepłowniczego oraz przesyłem i dystrybucją ciepła dla własnego sytemu ciepłowniczego. Udział kieleckiej Elektrociepłowni w rynku ciepła w Kielcach wynosi ok. 60%.  Elektrociepłownia produkuje ponadto energię elektryczną w blokach energetycznych z wykorzystaniem węgla i biomasy, także w pełnym skojarzeniu z produkcją energii cieplnej.

Powrót na początek strony