Bezpieczne Ferie Zimowe 2025. Służby w gotowości

Wielkimi krokami zbliża się okres zimowego wypoczynku dla uczniów. Ferie to nie tylko czas większej aktywności dzieci i młodzieży na świeżym powietrzu, ale również wzmożonej pracy funkcjonariuszy Policji, Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, czy Straży Miejskiej czuwających nad bezpiecznym wypoczynkiem młodych ludzi. O tym, jak wygląda przygotowanie kieleckich służb, informujemy poniżej. Ferie w regionie świętokrzyskim rozpoczną się 20 stycznia i potrwają do 2 lutego.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kielcach w ramach działań profilaktycznych od początku roku odwiedzają szkoły, aby uczniowie dowiedzieli się wszystkiego na temat bezpieczeństwa podczas czasu wolnego i zabaw na świeżym powietrzu. Spotkania odbywają się m.in. w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. W sumie na terenie Kielc odbędzie się ponad trzydzieści spotkań.

Policjanci przekazują najważniejsze zasady bezpiecznych zabaw w okresie zimowym, w tym zasady kodeksu zachowania dla narciarzy i snowboarderów, mówiące o przepisach obowiązujących na stokach narciarskich. Podczas spotkań dzieci dowiadują się, dlaczego tak ważne jest korzystanie z kasku ochronnego podczas zimowych aktywności oraz na co zwracać uwagę wybierając miejsce do zjeżdżania na sankach, jazdy na łyżwach czy organizacji kuligu. Uczniowie dowiadują się również, jaka jest procedura postępowania w przypadku udzielania pomocy osobie, pod którą załamał się lód. Policjanci przypominają także o zasadach ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa w domu.

Na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Kielcach dostępne są materiały dotyczące bezpiecznych ferii. Link do filmu.

Policja, jak co roku organizacje patrole na stokach narciarskich w Kielcach (Stok Pod Telegrafem i Stok na Stadionie). Służby obecne będą na stokach od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18. W weekendy w zależności od warunków również do późnych godzin nocnych.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego poza działaniami profilaktycznymi skierowanymi do kierowców są gotowi do kontroli autokarów zorganizowanych wycieczek dla dzieci udających się na zimowy wypoczynek. Kontrole te odbywają się po telefonicznym zgłoszeniu wycieczki. Funkcjonariusze dojadą w umówione miejsce. Jeśli zajdzie taka potrzeba powstanie również specjalny punkt.

Ponadto Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w związku z nadchodzącymi feriami zimowymi prowadzi czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiektach wypoczynku dzieci i młodzieży (park zabaw FLYPARK ul. Skrajna, budynki mieszkalno-wypoczynkowe w Chrustach gm. Zagnańsk, hotel MARATON ul. L. Drogosza).

Ważnym w kontekście ferii zimowych tematem jest bezpieczeństwo na zmarzniętych akwenach wodnych. Niedostateczna grubość lodu, niewidoczne pęknięcia czy przeręble wykonane przez wędkarzy mogą spowodować załamanie się lodu pod nieostrożnym człowiekiem.

Dlatego strażacy apelują: lodowiska tak - ale bezpieczne: sztuczne albo zorganizowane przez administratorów terenu, i chętnie pomogą w ich wykonaniu. Na wyrównany i uprzątnięty teren, obwałowany piaskiem lub śniegiem strażacy, na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu wyleją wodę, która w sprzyjających warunkach atmosferycznych stanie się ślizgawką. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz podać datę, miejsce i godzinę wykonania lodowiska.

Na stronie internetowej Komendy Miejskiej PSP w Kielcach oraz na portalach społecznościowych ukazały się informacje dotyczące bezpiecznego wypoczynku w okresie zimowym ze szczególnym uwzględnieniem zachowań w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych. Link do artykułu.

Zamieszczony został spot zrealizowany z innymi służbami oraz stowarzyszeniem Passa poruszający problematykę załamania się tafli lodowej pod osobą wchodzącą na zamarznięty akwen. Materiał zachęca do wypoczynku i korzystania ze sztucznych i wykonanych na utwardzonych nawierzchniach lodowisk. W realizacji tych ostatnich strażacy są gotowi nieść pomoc w zakresie wylania wody na przygotowane podłoże. Link do filmu.

W czasie trwania ferii zimowych zaplanowane są zajęcia edukacyjne, w których udział weźmie ponad 200 dzieci i młodzieży szkolnej z opiekunami. W ten sposób uczestnicy uczą się zasad bezpiecznego wypoczynku oraz pożytecznie i ciekawie spędzają wolny czas.

Podczas 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oprócz stoiska, namiotu oraz samochodu i quadu pożarniczego na scenie będą prowadzone dwie pogadanki: pierwsza o czujkach dymu i tlenku węgla, ich przeznaczenia i zastosowania urządzeń, a druga dotycząca bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.

W ramach działań profilaktycznych funkcjonariusze kieleckiej Straży Miejskiej od początku roku organizują zajęcia w placówkach szkolnych o tematyce „Bezpieczne ferie”. Planowane są również spotkania w świetlicach środowiskowych oraz sali edukacyjnej „Smikland” przy ul. Gagarina. Ponadto planowane jest zorganizowanie konkursu dla przedszkolaków o tematyce bezpiecznych zabaw na śniegu. Na potrzeby ferii strażnicy przygotowali „Katalog bezpiecznych zachowań” odnoszący się do bezpiecznego spędzania czasu wolnego przez młodzież, potencjalnych zagrożeń i skutków nieodpowiedzialnych zachowań.

Straż Miejska apeluje, aby na bieżąco zgłaszać potencjalnie niebezpieczne miejsca, w których młodzież spędza czas wolny. Miejsca takie będą obejmowane nadzorem.

Przez cały okres ferii zimowych odbywających w się na terenie kraju, czyli od 20 stycznia do 3 marca prowadzone będą również wzmożone działania Straży Ochrony Kolei w obrębie dworca kolejowego. Będą to częstsze patrole stacji i wybranych pociągów.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających w Kielcach i województwie świętokrzyskim, we współpracy z innymi służbami, czuwają również funkcjonariusze Straży Granicznej.

Ważne!

Lód - gdy załamie się pod nami lód, musimy zachować spokój i unikać gwałtownych ruchów. Za wszelką cenę starajmy się utrzymać na powierzchni, rozkładając szeroko ręce. Próbujemy wydostać się na taflę lodu, a gdy nam się to uda kierujemy się do brzegu w pozycji leżącej, aby jak najbardziej rozłożyć obciążenie i najważniejsze: cały czas wzywamy pomocy. Jeśli jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia, musimy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo: nie wchodźmy na kruchy lód. Wezwijmy pomoc i zaangażujmy do akcji osoby postronne. Jeśli jest to możliwe i bezpieczne spróbujmy podać szalik, sanki, linę czy mocną gałąź osobie w wodzie i starajmy pomóc jej wydostać się na lód. Gdy jej się uda, zapewnijmy w miarę możliwości komfort termiczny poszkodowanemu i czekajmy z nim na wezwaną pomoc.

Śnieg - z nimi wiąże się odpowiedni strój, jak również bezpieczne miejsce do zjazdów: górka, stok musi być odpowiednio zabezpieczony, z dala od przejeżdżających samochodów. Zabawa w śnieżki też może być przyjemnością, gdy będą one tylko ze śniegu i nie uderzą nas w odsłonięte części ciała. Pamiętamy także o wcześnie zapadającym zmroku: poruszając się wieczorem, zakładajmy odblaski dbając o własne bezpieczeństwo.

Kieleckie służby apelują! Korzystajmy z uroków ferii, ale zachowajmy daleko idącą ostrożność, aby szczęśliwie wrócić do szkoły.

Powrót na początek strony