Europejski Tydzień Autyzmu

W dniach od 1 do 7 grudnia obchodzona jest kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Celem wydarzenia jest podnoszenie społecznej świadomości i dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób w spektrum. Tygodniowi tradycyjnie towarzyszy akcja „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”.

Konsultacje ze specjalistami

Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Kielcach zaprasza na konsultacje dla wszystkich osób, które szukają informacji oraz pomocy i wsparcia. 2 grudnia od  9.00 do 14.00, specjaliści będą pełnić dyżur w siedzibie KTA O/Kielce ul. Mieszka I 79. Dla osób które nie będą mogły do nas przyjść osobiście proponowane są konsultacje telefoniczne pod nr tel. 508 318 661.

Ponadto stowarzyszenie zorganizowało konkurs plastyczny dla przedszkoli i klas 0-3 z województwa świętokrzyskiego. Tematem konkursu było wykonanie bombki w kolorach autyzmu. 6 grudnia wszystkie bombki udekorują choinkę przed budynkiem Krajowego Towarzystwa Autyzmu O/Kielce.

„Światełko za pudełko"

Krajowe Towarzystwo Autyzmu O/Kielce zaprasza również do przyłączenia się do akcji „Światełko za pudełko". Osoby, które chcą wesprzeć osoby w spektrum w zamian za przyniesione do siedziby przybory plastyczne (m.in. kredki, farby, plastelina) otrzymają odblaski, które będą symbolem podziękowania za pomoc.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących  się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.  

Co to jest autyzm?

U osób z autyzmem obok specyficznych cech diagnostycznych występuje często szereg innych objawów czy schorzeń takich jak epilepsja, depresja, fobie, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, a także trudne zachowania, zaburzenia snu i odżywiania, napady złości i (auto)agresji. Szacuje się, że na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Poziom funkcjonowania intelektualnego osób z autyzmem jest bardzo zróżnicowany.

317314208_5634398663320686_4238396803183573228_n.jpg

 

 

 

 

Powrót na początek strony