Jubileuszowa odsłona Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego

Kielczanie już po raz dziesiąty będą decydować o zmianach w swojej najbliższej okolicy. Tym razem na realizację pomysłów mieszkańców przeznaczono 8 mln zł. Jak będzie przebiegać tegoroczna edycja KBO poinformowały zastępczynie Prezydenta Kielc Bożena Szczypiór i Agata Wojda oraz Ewa Tyszer - Wieczorek, Kierownik Biura Partycypacji Społecznej UM Kielce. Od 19 kwietnia do 13 maja 2022 roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje projekty, które zostaną zrealizowane w 2023 roku.

Kwota przeznaczona do podziału w tym roku  jest rekordowa i wynosi 8 mln zł. Na projekty inwestycyjne duże przeznaczono 4,5 mln zł, na projekty inwestycyjne małe 2 mln zł, na projekty „zielone”1 mln zł, a na projekty nieinwestycyjne 500 tys. zł.

- Dotychczas w ramach KBO zrealizowaliśmy 220 projektów na kwotę około 55 mln zł. Budżet przez te lata zmieniał się, co było odpowiedzią na potrzeby i głosy mieszkańców. Początkowo realizowaliśmy pomysły mieszkańców podzielone na duże i małe inwestycje, natomiast już w roku 2019 została wyodrębniona kategoria zadań nie inwestycyjnych, natomiast w roku 2021 dodaliśmy następną kategorię tak zwanych projektów zielonych – powiedziała zastępczyni Prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w Parku Dygasińskiego, w którym dzięki głosom mieszkańców wiele się zmieniło. - To miejsce, w którym dzisiaj mieszkańcy mogą wypoczywać, mogą aktywnie spędzać czas, ale mogą się też ze sobą spotykać. Powstało tutaj wiele ważnych inwestycji: Skwer Sensoryczny, tężnie, kompleks sportowy, którzy służy zarówno uczniom Szkoły Podstawowej nr 1, ale także mieszkańcom tego osiedla. Zachęcam Państwa do korzystania z budżetu obywatelskiego zarówno jako wnioskodawcy zgłaszający projekty, ale także jako głosujący, wybierający projekty, takie jak te na Bocianku - powiedziała zastępczyni Prezydenta Kielc Agata Wojda. 

BO Kielce tworzymy razem

Projektem może być inicjatywa obywatelska, przyczyniająca się do rozwoju Miasta Kielce i służąca ogółowi mieszkańców. Pomysły mogą dotyczyć budowy, modernizacji, przebudowy lub rozbudowy infrastruktury miejskiej. Inicjatywy powinny mieć charakter prospołeczny, kulturalny, oświatowy, sportowy lub inny, mający na celu podniesienie jakości życia mieszkańców.

- Dzisiaj rozpoczynamy kampanię promującą Kielecki Budżet Obywatelski i już wkrótce w przestrzeni publicznej pojawią się plakaty, które będą dostępne między innymi we wszystkich miejskich instytucjach i w autobusach. Dzisiaj też uruchomiliśmy licznik, który odlicza czas do rozpoczęcia tej jubileuszowej edycji - powiedziała Ewa Tyszer-Wieczorek, kier. Biura ds. Partycypacji Społecznej UM Kielce.

3, 2, 1 START

Od 19 kwietnia do 13 maja 2022 roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły, które zostaną zrealizowane w 2023 roku. Wzorem lat ubiegłych projekty będą mogły być zgłaszane wyłącznie elektronicznie za pomocą dedykowanej platformy internetowej bo.kielce.eu.

- Dla osób, które nie posiadają dostępu do komputera lub internetu miasto zapewni możliwość zgłoszenia projektu w dwóch punktach na terenie Kielc - dodała Ewa Tyszer-Wieczorek.

Projekt będzie można zgłosić w punkcie zlokalizowanym w siedzibie Urzędu Miasta Kielce na ul. Strycharskiej 6 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00  oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Wojska Polskiego 52 w dniach 21 kwietnia i 13 maja br. w godz. 16:00 – 18:00.

W dniach 26 kwietnia i 4 maja Centrum Organizacji Pozarządowych zorganizuje dla mieszkańców Kielc spotkania warsztatowe, których tematem będzie m.in. prawidłowe pisanie i zgłaszanie projektów w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Warsztaty odbędą się w  godzinach 14:00 – 18:00. Również podczas tych spotkań będzie można zgłosić projekt w tegorocznej edycji.

Lista wszystkich zgłoszonych przez mieszkańców Kielc projektów zostanie opublikowana 20 maja, następnie projekty zostaną poddane weryfikacji formalnej i merytorycznej. Listę projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie poznamy 1 września 2022 r. W przypadku negatywnej oceny projektu, wnioskodawcy będą mieli 7 dni na złożenie odwołania od tej oceny.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie opublikowana 22 września, a już 23 września rozpocznie się głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji KBO. Na oddanie głosu mieszkańcy będą mieli czas do 6 października. Zwycięskie projekty poznamy do 13 października 2022 r.

Plakat_vA3_do druku-1.jpg

 

Powrót na początek strony