Budowa laboratoriów Głównego Urzędu Miar ruszy lada moment

6 laboratoriów w pierwszym etapie, z około 30 stanowiskami pomiarowymi. Tak będzie wyglądał Świętokrzyski Kampus Laboratoriów Głównego Urzędu Miar w Kielcach.

Kompleks, który powstaje w ramach konsorcjum GUM i Politechniki Świętokrzyskiej, ma przyczynić się do podniesienia konkurencyjności polskich firm na świecie, a także zwiększenia poziomu kształcenia naszej uczelni.

Wkrótce rozpocznie się jedna z największych inwestycji planowanych w naszym mieście w najbliższym czasie. Nowoczesny kompleks laboratoriów Głównego Urzędu Miar powstanie u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei Popiełuszki. Jeśli warunki na to pozwolą, pierwsze prace rozpoczną się już na przełomie stycznia i lutego.

- Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku zostanie podpisana umowa z generalnym wykonawcą. Prawdopodobnie do końca stycznia przekażemy plac budowy pod inwestycję - informuje prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

Zanim to nastąpi, w najbliższy wtorek zostaną podpisane akty notarialne przenoszące własność nieruchomości Miasta Kielce, na których zostanie wybudowany kampus laboratoriów, na rzecz GUM i Politechniki Św. Wydarzenie odbędzie w siedzibie Urzędu Miasta.

Pierwszy etap budowy kampusu ma zakończyć się w 2023 roku. Na styczeń 2024 roku zaplanowano rozpoczęcie procesów badawczych. - Do połowy 2023 roku część kubaturowa powinna być zakończona, a do końca roku wyposażona w pełni w sprzęt, który jest niezbędny do funkcjonowania pierwszego etapu tego kampusu - mówi prezes GUM. - Lokalizacja kampusu w Kielcach i zadania, które będą tam realizowane, na pewno wzmocnią potencjał naukowo-badawczy Głównego Urzędu Miar. Ten potencjał zostanie zlokalizowany w znacznej części w stolicy województwa świętokrzyskiego, co powinno cieszyć kielczan i mieszkańców regionu, ponieważ pozwoli to budować partnerstwo badawcze i biznesowe - dodaje prof. Jacek Semaniak.

Realizacja inwestycji może liczyć na pełne wsparcie władz Miasta Kielce. - Przed nami kolejne wyzwania. Pojawienie się w mieście centralnej, rządowej instytucji badawczej tego poziomu podnosi prestiż Kielc. Stajemy przed wyzwaniem zapewnienia bazy mieszkaniowej dla przyszłych, wykwalifikowanych naukowców. Niewykluczone bowiem, że w laboratoriach, oprócz kadry wykształconej w regionie, pojawią się także specjaliści z zewnątrz - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc. - Kampus będzie częścią europejskiej sieci instytutów metrologicznych i siłą rzeczy miasto będzie postrzegane przez pryzmat tej instytucji. Dlatego też ważna jest ścisła współpraca miasta z kieleckimi uczelniami. Urząd Miasta jest również przygotowany na pełną obsługę administracyjną procesu inwestycyjnego laboratoriów.

W kampusie, który powstanie w Kielcach, prowadzone będą badania z zakresu akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii oraz metrologii interdyscyplinarnej.

- Mocną stroną Głównego Urzędu Miar jest to, że w zasadzie wszystko czym się zajmuje, jest bardzo ściśle skorelowane z potrzebami gospodarczymi. Nie ma takiego obszaru gospodarki, który by nie dokonywał się, czy nie rozwijał bez współpracy, albo bezpośredniej, albo pośredniej z Głównym Urzędem Miar - przekonuje prof. Jacek Semaniak.

Wszystko wskazuje na to, że inwestycję zrealizuje spółka Anna Bud, która w rozstrzygniętym przed miesiącem przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 104 milionów złotych. O to, by wykonać inwestycję, ubiegało się w sumie 15 podmiotów.

Projekt „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar - Etap I " współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to blisko 189 mln zł, przy czym ponad 165 mln zł stanowi dofinansowanie z RPO WŚ.

Powrót na początek strony