Budynek przy ul. Młodej 4 obiektem badań naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej

W poniedziałek, 27 marca w Urzędzie Miasta Kielce podpisana została umowa ramowa pomiędzy Miastem Kielce, a Politechniką Świętokrzyską w sprawie rozpoczęcia współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej. Celem naukowców będzie przeprowadzenie kompleksowych badań stanu budynku przy ul. Młodej 4 i zdobycie materiałów, które posłużą do dalszych analiz w zakresie budownictwa systemowego. To pierwsze badania tego typu w Polsce.

Umowę parafowali prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba.

- Czas trwałości budynków z wielkiej płyty w wielu przypadkach został już przekroczony. Wieżowiec przy ul. Młodej 4 również powstał w tej technologii. Naukowcy zainteresowali się nim ponieważ jest on niemal niezamieszkały, co daje możliwość przeprowadzenia badań dotyczących wytrzymałości konstrukcji. Udostępnienie budynku do badań w takiej skali, to pierwszy taki przypadek w Polsce – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Dla Politechniki Świętokrzyskiej i naszych naukowców jest to bardzo duże wyzwanie. Budynek daje nam możliwość przeprowadzenia wnikliwych badań, które dadzą nam odpowiedź jak długo budynki tego typu będą mogły być użytkowane. Te niezwykle cenne badania, będą mogły być przedmiotem prac doktorski, a także dyplomowych naszych studentów, którzy również będą mogli uczestniczyć w tych badaniach - powiedział prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Inicjatorem przeprowadzenia badań budynku przy ul. Młodej 4 jest prof. dr hab. inż. Jerzy Zbigniew Piotrowski z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej. Ekspert podkreślił, że w Polsce od 20 lat trwa dyskusja wśród specjalistów w sprawie stanu bezpieczeństwa eksploatacyjnego i trwałości budownictwa systemowego.

- Do tej pory nie było okazji, aby przeprowadzić kompleksowe badania budynków w technologii systemowej. Udostępnienie budynku przy ul. Młodej umożliwi bez ograniczenia na wykonanie badań wytrzymałościowych, stanu połączeń płyt wewnętrznych i zewnętrznych, a także stanu izolacyjności płyt. Ważnym aspektem będzie ocena stanu technicznego całego obiektu pod względem wytrzymałościowym, trwałościowym i funkcjonalnym, co pomoże w podjęciu decyzji o dalszych losach obiektu – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Zbigniew Piotrowski.

Badania będą służyły jako materiał wyjściowy do artykułów, prac badawczych, doktorskich, pozyskania grantów czy jako materiał weryfikacyjny badań modelowych.

W wydarzeniu uczestniczył również Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach. – W tym przypadku nie chodzi tylko o przeprowadzenie samej ekspertyzy wieżowca, ponieważ należy tutaj podkreślić, że stan budynku nie zagraża osobom, które w nim przebywają. Jak wiemy przewidywany przez architektów czas użytkowania konstrukcji z wielkiej płyty to ponad 50 lat. Teraz mamy szansę na pozyskanie niezwykle ciekawych materiałów, które będą służyć badaczom w całej Polsce – powiedział Krzysztof Miernik.

Budynek przy ul. Młodej 4 został oddany do użytku w 1982 roku, ma 10 kondygnacji i ponad 150 lokali mieszkalnych. Obecnie w wieżowcu pozostało tylko pięcioro lokatorów. Zajmują oni mieszkania na pierwszym i drugim piętrze. Natomiast pozostała część bloku, łącznie z parterem jest już wyłączona z użytkowania. W związku z tym naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej już wkrótce będą mogli przystąpić do przeprowadzenia badań.

Powrót na początek strony