„Bufet” dla kaczek nad Zalewem Kieleckim

Automat wydaje karmę bezpłatnie od października do marca od godz. 9 do 17. Maksymalnie sześć porcji na godzinę. Projekt „Kaczkomat nad Zalewem – dokarmiajmy dzikie ptaki zdrową karmą” do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego zgłosili mieszkańcy Kielc. Poprało go ponad 1500 osób.

Programator, który ogranicza ilość wydawanej karmy zapobiega przekarmianiu ptaków. Żeby pobrać odpowiednią ilość karmy z urządzenia należy przekręcić pokrętło raz o 360 stopni.  

Co ważne celem „kaczkomatu” jest edukacja. Na urządzeniu zamieszczono informację na temat prawidłowego dokarmiania ptaków zimujących w mieście, nie tylko kaczek. Przede wszystkim należy to robić w okresie zimowym, kiedy jest śnieg i mróz. Najlepszym pokarmem są zboża, drobno pokrojone warzywa lub specjalne mieszanki dla ptaków wodnych. Karmy nie należy wrzucać do wody.

Na „kaczkomacie” zamieszono także przypomnienie dla wszystkich, że ptaków nie wolno karmić chlebem, szkodliwe są produkty z zawartością soli. Może to prowadzić do chorób układu pokarmowego ptaków. Dlatego pamiętajmy pieczywo szkodzi ich zdrowiu.  

Urządzenie kosztowało około 10 tys. zł.

 

Powrót na początek strony