„Celestyna” na otwarcie nowej siedziby „Kubusia”

31 sierpnia i 1 września 2024 roku, po 69 latach istnienia i ponad półwieczu rezydowania przy ul. Dużej 9, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego rozpoczyna kolejny sezon w nowej siedzibie przy ul. Zamkowej 1. Na inaugurację nowej siedziby, i Dużej Sceny, „Kubuś” przygotował propozycję dla młodzieży i dorosłych.

Będzie to legendarna, XV-wieczna, „Celestyna” Fernanda de Rojasa, w reżyserii dyrektora kieleckiego teatru lalkowego Piotra-Bogusława Jędrzejczaka.

- Tak jak moją ambicją jest pokazywanie aktorów naszego teatru, tak chciałbym zakończyć epokę, że „Kubuś” to teatrzyk. To jest prawdziwy teatr. Przenosiny do dużego gmachu są doskonałą okazją. Oczywiście będziemy grać dla dzieci, ale chciałbym realizować więcej przedstawień dla starszych. Teatr lalkowy na świecie gra przede wszystkim dla nich – powiedział dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Piotr-Bogusław Jędrzejczak.

„Celestyna” była inscenizowana na świecie wielokrotnie, w Polsce m.in. przez Leona Schillera, jest rozpisanym na postaci i sytuacje, tragikomicznym obrazem niezmiennych, niezależnych od czasu i społecznej przynależności bohaterów ludzkich namiętności, których skutków nie da się przewidzieć – to tragiczny i komiczny zarazem obraz ludzkiego losu.

- To sztuka o namiętnościach, żądzy pieniądza, chciwości, pojawia się w niej także morderstwo. To zdecydowanie przedstawienie dla osób 16 plus – informuje dyrektor.

Głównym wątkiem jest romantyczna miłość Kaliksta i Melibei, porównywana do słynnych (późniejszych o stulecie) szekspirowskich kochanków z Werony. Ich uczucie rozkwita dzięki pomocy znanej ze skuteczności, ale pozbawionej moralnych skrupułów rajfurki Celestyny, nielojalnych sług Kaliksta i magii.

Celestyna
Tekst - Fernando de Rojas
Przekład - Kazimierz Zawanowski
Scenariusz i reżyseria - Piotr-Bogusław Jędrzejczak
Scenografia - Maria Balcerek
Choreografia, kastaniety – Margarita Małgorzata Matuszewska
Muzyka - Max Kowalski
Udźwiękowienie - Paweł Rej
Asystent reżysera – Mateusz Drozdowski

Obsada:
KALIKST – zakochany młodzian – Michał Olszewski
MELIBEA – córka Pleberia – Aleksandra Sapiaska
PLEBERIO – ojciec Melibei – Andrzej Skorodzień
ALISA – matka Melibei – Małgorzata Oracz
CELESTYNA – rajfurka - Agata Sobota
PARMENO – Mateusz Drozdowski
SEMPRONIO – Małgorzata Oracz
TRYSTAN – sługa Kaliksta - Andrzej Skorodzień
SOSJA – sługa Kaliksta - Małgorzata Oracz
LUKRECJA – służąca Pleberia – Anna Iwasiuta
ELICJA – Anna Iwasiuta
AREUSA – Aleksandra Sapiaska
CENTURIO – Michał Olszewski

Najbliższe spektakle:
31 sierpnia - 1 września (sobota - niedziela) godz. 18.00 PREMIERA
14 - 15 września (sobota - niedziela) godz. 18.00
21 - 22 września (sobota - niedziela) godz. 18.00
16 listopada (sobota) godz. 18.00

 

Małą Scenę natomiast otworzy 14 września premiera przedstawienia familijnego „Szewc Dratewka”, na motywach znanego utworu Janiny Porazińskiej, w adaptacji Magdy Żarneckiej i reżyserii Przemysława Jaszczaka - dyrektora artystycznego Teatru Maska w Rzeszowie. Spektakl porusza temat budowania relacji, bezinteresownych gestów i uważności na potrzeby innych. W lekki i pozbawiony nachalnego dydaktyzmu sposób uruchamia w widzach pokłady empatii, a w swych dalszych warstwach subtelnie dotyka kwestii zalewającego świat konsumpcjonizmu.

Jesienią zaplanowano realizację, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, projektu „Wio, Leokadio! Do teatru”. Kluczowym jego elementem będzie produkcja przedstawienia „Wio, Leokadio!”, dla widzów od lat 5, w adaptacji i reżyserii Moniki Czajkowskiej, opartego na książce Joanny Kulmowej, uznanej przez UNESCO za jeden z najlepszych na świecie utworów dla dzieci i zaliczonej do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. Jest to mądra, pełna ciepłego humoru, poetycka historia niezwykłych przygód skrzydlatego konia. Po wielu latach zatem, w zmodernizowanych na potrzeby „Kubusia”, zabytkowych budynkach przy ul. Zamkowej 1, które mieściły kiedyś kuźnię, stajnię i wozownię, znów zabrzmi stukot końskich kopyt. Premierze spektaklu towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, a do udziału w projekcie zaproszone zostały m.in. Fundacja Joanny Kulmowej i Jana Kulmy oraz cztery szkoły: integracyjna z Kielc i trzy z odległych gmin świętokrzyskich.

W styczniu 2025 odbędzie się premiera „Niedoparków”, w adaptacji i reżyserii Marka Zákostelecký’ego - twórcy, wielokrotnie w ostatnich latach współpracującego z kieleckim teatrem lalkowym. Przedstawienie, skierowane do widzów od lat 6, oparte będzie na czeskiej powieści Pavla  Šruta, która w kraju naszych południowych sąsiadów zdobyła tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży. Historie o niedoparkach podbiły serca także polskich czytelników. Nic dziwnego, bo opowiadają nie tylko o ich zabawnych, wzruszających, pełnych zaskakujących zwrotów akcji i wręcz sensacyjnych przygodach, ale również o rodzinie, przyjaźni, miłości, odwadze, lojalności, zdradzie i odwiecznym pragnieniu posiadania kogoś „do pary”.

Ostatnia premiera sezonu, zaplanowana w marcu „Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego, w reżyserii Ryszarda Dolińskiego, przeznaczona będzie dla młodzieży i widzów dorosłych. Sztuka, inspirowana gawędami beskidzkiego rzeźbiarza ludowego Jędrzeja Wowry, jest przejmującym studium twórczego niespełnienia, w którym nie brakuje jednak elementów ludowego humoru. To opowieść o relacji między artystą i jego dziełem, a także refleksja nad losem lalkarza. Kielecką realizację dramatu cechować będzie charakterystyczny dla tutejszego regionu koloryt. Tekst zostanie przełożony na gwarę świętokrzyską przez dr. hab. prof. UJK Stanisława Cygana.

W okresie: wrzesień – grudzień 2024 odbędzie się 3. Plebiscyt publiczności „Wystrzałowy Kubuś!” na najpopularniejszych w poprzednim sezonie: aktorkę, aktora i przedstawienie. W plebiscycie będą mogli wziąć udział zarówno widzowie indywidualni, jak i grupy zorganizowane. Głosowanie zakończy się Koncertem Finałowym, podczas którego zwycięzcy otrzymają statuetki Wystrzałowego Kubusia! Przewidziane są także dwie nagrody dla głosującej publiczności.

W sezonie 2024/25 widzowie „Kubusia” zostaną zaproszeni nie tylko na przedstawienia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale również do udziału w działaniach artystyczno-edukacyjnych, takich jak np. 43. Konkurs Plastyczny „Mój Teatr”, warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów, warsztaty w ramach Świętokrzyskiej Akademii Bezpieczeństwa prowadzone przez policjantów, Komitet Nauczycielski służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury i środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk, a także inne.

 

Powrót na początek strony