Ceramika, która łączy ludzi. Wystawa w Punkcie Promocji Kielc

- Bardzo lubię kiedy widać, że praca jest zrobiona ręcznie ze wszystkimi swoimi nierównościami, pęknięciami i krzywiznami, że nie są to tak idealne rzeczy jak z linii produkcyjnej. Są jedyne, niepowtarzalne. Takie rzeczy, które robią się same. To mnie fascynuje w glinie - mówi Iwona Broniś, jedna z uczestniczek wystawy pt. „Ceramika - rzeczy dzieją się same”, którą można oglądać w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 października o godzinie 17.30.

Dla pani Iwony, która na co dzień pracuje w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Kielcach, ceramika jest odskocznią, relaksem umysłu i pasją. Podobnie dla Marzeny Smolińskiej oraz Grzegorza Siwka - których prace także składają się na tę wyjątkową ekspozycję.

Pani Marzena Smolińska - wieloletni kierownik pracowni plastycznej w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”, współpracowała z wybitnymi scenografami i sama stworzyła wiele scenografii, jest laureatką  nagrody I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniana i ochrony kultury za 2014 rok. Obecnie jest instruktorką w pracowni Ceramika Nova w Bazie Zbożowej. - Jak z bryłki ziemi w wyniku naszych starań powstają piękne prace, tak i my stajemy się na nowo silniejsi, szczęśliwsi. Odnajdujemy spokój - wyjaśnia pani Marzena.

Jedną z wielu osób, która swoje pasje rozwija w Bazie Zbożowej,  jest pan Grzegorz, na co dzień pracownik NSK Bearings Polska S.A.

- Jeszcze niedawno, jak słyszałem słowo biskwit, to jedynym skojarzeniem, jakie pojawiało mi się w głowie, były ciastka. Teraz już wiem, że biskwit jest to pierwszy etap wypalania gliny - żartuje. - Ceramika łączy. Kształt, który może przybrać różną bryłę, kolor w rozmaitych odcieniach i barwach, teksturę od gładkiej po chropowatą, funkcjonalność i prostotę. Ale przede wszystkim łączy ludzi. Zawód i wykształcenie nie mają tu znaczenia - podkreśla.

Efektem warsztatów w Bazie Zbożowej są m.in. piękne, wielobarwne filiżanki, talerze, wazony, szkatułki, patery czy lampy. Kilkadziesiąt takich nowoczesnych form ceramicznych prezentowanych jest na wystawie pt. "Ceramika - rzeczy dzieją się same", która będzie czynna w Punkcie Promocji Kielc do 3 grudnia.

Powrót na początek strony