Ceramika na wystawie w Punkcie Promocji Kielc

„Ceramika - Rzeczy dzieją się same” to tytuł pierwszej w tym roku wystawy, organizowanej w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym. Wernisaż odbędzie się 5 stycznia 2024, o godzinie 17:30.

- W Galerii „Dworzec 17:30”, działającej w przestrzeni Punktu, pokażemy różne formy ceramiczne, zarówno te dekoracyjne, jak i te użytkowe, a także biżuterię - informuje Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

To druga, organizowana w „kieleckim UFO” edycja ekspozycji poświęconej twórczości ceramików kieleckich. - Jesienią 2022 roku niezwykle ciepło została przyjęta wystawa prac trójki kielczan, którzy rozwijają swoją pasję na warsztatach w Bazie Zbożowej. Tym razem prezentujemy prace czterech instruktorek z działającej na terenie Bazy pracowni „Ceramika Nova”: Marzeny Smolińskiej, Elizy Rajsz, Agnieszki Pągowskiej i Krystyny Derszniak - wyjaśnia Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą. 

- Nasza pracownia, jak i cała Baza Zbożowa to ważne miejsce na mapie Kielc. Jesteśmy wdzięczni Miastu Kielce za możliwość korzystania z tej przestrzeni, która obecnie przechodzi modernizację w ramach projektu realizowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego - podkreśla Marzena Smolińska.

- Wiele osób znajduje tu przestrzeń do odpoczynku i relaksu oraz możliwość rozwoju swoich talentów i zainteresowań - dodaje instruktorka zajęć w pracowni „Ceramika Nova”.

Autorki prezentowanych prac w swoich poszukiwaniach twórczych eksplorują różne techniki, od designerskiej porcelany, przez toczenie na kole po lepienie ręczne. Eliza Rajsz, nauczyciel ceramiki w kieleckim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, od 2008 r. współtworzy otwartą pracownię „Ceramika Nova”. Jej fascynacja szlachetną porcelaną i japońską techniką Raku owocuje czasem łączeniem ich obu w jednej pracy. - Przejrzystość, gładkość i biel porcelany zderza z surowością gliny szamotowej, wypalanej w tej eksperymentalnej technice - mówi. Spod jej rąk wychodzą zatem formy użytkowe, jak i pozbawione tej funkcji, lub gdzie funkcja jest ukryta, niejednoznaczna.

Kolejna z autorek prezentowanych na wystawie prac, na co dzień - od roku 1999, również uczy ceramiki artystycznej w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. - Zajmuję się głównie ceramiką, eksperymentuję z różnymi technikami ceramicznymi, czasem łączę ze sobą różne techniki - mówi o sobie Agnieszka Pągowska.

Piękne anioły, finezyjne szkatułki czy patery z odciśniętymi liśćmi łopianu, to z kolei prace Krystyny Derszniak, która zanim trafiła do Bazy Zbożowej, przez wiele lat prowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. - Moje prace wyrażają mnie, moje stany ducha, inspiracje, zauroczenie przyrodą. I może są niedoskonałe, a to dlatego że tworząc jedną pracę, jednocześnie rodzi się pomysł na nową - opowiada o sobie.

Wernisaż wystawy „Ceramika - Rzeczy dzieją się same” będzie połączony z wręczeniem statuetki Przyjaciel Galerii "Dworzec 17:30" za 2023 rok. Wydarzenie muzycznie ubarwi Adam Dąbek.

Ekspozycję można będzie oglądać do 2 lutego. Punkt Promocji Kielc jest czynny od wtorku do soboty, w godzinach od 11:00 do 17:00.

Serdecznie zapraszamy!

Powrót na początek strony