Coraz więcej odwiedzin w Punkcie Promocji Kielc

Ponad 4100 osób odwiedziło w ubiegłym roku Punkt Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym. Liczba ta stale wzrasta. Także w zestawieniu poszczególnych miesięcy, począwszy od dnia otwarcia punktu, można zauważyć wyraźną tendencję wzrostową.

Punkt Promocji Kielc otwarto 27 maja 2021 r. Jego pracę koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. W marcu 2022 r. codzienna działalność została zawieszona na pięć miesięcy z uwagi na konieczność wykorzystania tego miejsca dla potrzeb rejestracji uchodźców z Ukrainy. Rok 2023 był pierwszym, gdy już nieprzerwanie, przez 12 miesięcy realizowane były zadania promujące stolicę regionu świętokrzyskiego, dla których przestrzeń na parterze zmodernizowanego kieleckiego Dworca Autobusowego została przeznaczona.

- Punkt Promocji Kielc to nie tylko wielojęzyczna informacja turystyczna z bezpłatnymi materiałami poświęconymi Kielcom, jak np. przewodniki, mapy czy pocztówki. To także miejsce edukacyjne i kulturotwórcze. Organizujemy tu cykl warsztatów dla dzieci pod nazwą „Czym skorupka za młodu nasiąknie ...” i spotkania dla dorosłych. Mamy też projekt dedykowany przybyszom z zagranicy pod hasłem „Cudzoziemcom przedstawiamy Kielce” - informuje Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej.

- To miejsce integrujące różne społeczności i grupy wiekowe, m.in. seniorów oraz dzieci, to także Galeria „Dworzec 17:30” - przestrzeń, gdzie podczas organizowanych co miesiąc wystaw prezentujemy twórczość uzdolnionych kielczan - podkreśla Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą.

Działalność Punktu Promocji Kielc to także współpraca z wolontariuszami, szeregiem organizacji pozarządowych oraz innymi jednostkami organizacyjnymi miasta. - Od początku działania placówki z jej oferty skorzystało niemal 6 600 osób. Najpopularniejszymi miesiącami były te w sezonie wakacyjnym i wczesną  jesienią. Największą frekwencją cieszyły się  wtorki, czwartki i soboty. W ciągu ostatnich 3 lat działania punktu w warsztatach wzięło udział ponad 1300 dzieci z niemal 60 grup, z kieleckich szkół i przedszkoli. Zorganizowane zostały 23 wystawy oraz 2 wystawy plenerowe na Skwerze im. Edwarda Modrzejewskiego - wylicza Adam Rzadkowski z Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą, koordynujący pracę PPK.

Cykl tegorocznych ekspozycji otworzył 5 stycznia wernisaż wystawy pt. „Ceramika - rzeczy dzieją się same”. Wyjątkowe formy ceramiczne, zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne oraz biżuterię autorstwa Marzeny Smolińskiej, Elizy Rajsz, Agnieszki Pągowskiej i Krystyny Derszniak - instruktorek w Pracowni Ceramika Nova w Bazie Zbożowej w Kielcach, można będzie oglądać do 2 lutego.

- Punkt Promocji Kielc jest świetnym miejscem w centrum miasta. Dzięki jego usytuowaniu na Dworcu Autobusowym także wielu przyjezdnych może zobaczyć wystawiane tu prace i dowiedzieć się, co się w naszym mieście dzieje - zauważa Eliza Rajsz.

- Moim zdaniem Galeria „Dworzec:17:30”, to wyjątkowe miejsce w Kielcach. Z duszą i sercem, z wyjątkową, radosną i przyjazną atmosferą. Artystom daje mnóstwo radości, a i w gościach dzieje się coś bardzo dobrego. My jesteśmy normalnymi, skromnymi ludźmi, tylko z wielką pasją. Możliwość pokazania prac na wystawie wzbudziła w nas potrzebę tworzenia. To znakomicie, że teraz, gdy w Bazie Zbożowej trwa remont, realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego, możemy pokazać, że warto w Bazę inwestować. W Polsce nie ma drugiego takiego miejsca - podkreśla Marzena Smolińska.

W kolejnych miesiącach w Punkcie Promocji Kielc planowane są m.in. wystawa rzeźby, wystawa malarstwa Agnieszki Łuczyńskiej oraz malarstwa i fotografii autorstwa rodziny Barbary, Marka i Marcina Michalskich.

- Zapraszamy do współpracy nie tylko instytucje kultury, ale również inne organizacje oraz uzdolnionych kielczan, którzy chcieliby pokazać swoje prace w Galerii „Dworzec 17:30” - mówi dyrektor Dariusz Detka.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biurem Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej kieleckiego ratusza: tel. 41 36-76-566, -478, e-mail: marketing@um.kielce.pl

Punkt Promocji Kielc czynny jest od wtorku do soboty, w godzinach 11:00 - 17.00, tel. 605-287-616

Powrót na początek strony