Coraz więcej pasażerów i kursów z Dworca Autobusowego

Kolejni przewoźnicy przenoszą się do Centrum Komunikacyjnego w Kielcach. Obecnie korzystają z niego 53 firmy komunikacyjne. Już prawie 100 linii rozpoczyna swoje kursy z Dworca Autobusowego, to prawie 900 odjazdów dziennie, w tym 240 odjazdów autobusów komunikacji miejskiej w dni robocze.

- Pasażerowie docenili komfortowe warunki oczekiwania na autobus, podobnie przewoźnicy, którzy mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych. To tylko niektóre z argumentów, które sprawiają, że z Centrum Komunikacyjnego jest coraz więcej odjazdów – podkreśla Barbara Damian dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.   

- Chcemy, żeby komunikacja w Kielcach była funkcjonalna i intuicyjna. Naszym celem jest, żeby cały ruch komunikacyjny, zarówno miejski, jaki i pozamiejski skumulował się w Centrum Komunikacyjnym – mówi zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

Z kieleckiego Dworca Autobusowego można dojechać nie tylko do najbliższych miejscowości, realizowane są również połączenia ogólnokrajowe i międzynarodowe. Bezpośrednio z Kielc można dojechać na Ukrainę, a wkrótce na Węgry.  

- Niestety z powodu pandemii zdarza się, że część kursów jest zawieszana. Dla nas dużym sukcesem jest to, że przewoźnicy obsługujący komunikację dalekobieżną, wszystkie kursy rozpoczynają z naszego dworca. Pasażerowie, którzy chcą pojechać do Warszawy czy Krakowa już wiedzą gdzie mają się kierować – mówi Barbara Damian dyrektor ZTM.   

- Oczywiście są jeszcze punkty na terenie naszego miasta, gdzie zatrzymują się inni przewoźnicy, ale liczymy na to, że rynek wymusi zmianę i przewoźnicy będą zatrzymywać się właśnie w tym miejscu, które dla pasażerów jest najbardziej dogodne – mówi zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

Kielecki Dworzec Autobusowy rozpoczął działalność po gruntownym remoncie 1 września 2020 roku. Wówczas korzystało z niego tylko 11 przewoźników, którzy obsługiwali 32 linie i 224 kursy. Te liczby stale rosły.

Dla pasażerów przygotowano punkt gastronomiczny i automaty z przekąskami, informacje, kasy biletowe prywatnych przewoźników, ruchome schody, bezpłatne toalety i sporo miejsc, gdzie wygodnie można poczekać na autobus. Wkrótce pojawią się kolejne udogodnienia.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach ogłosił przetarg na wynajem lokalu przeznaczonego na prowadzenie działalności gastronomicznej. Pomieszczenie znajduje się w tunelu A i sąsiaduje z nocną poczekalnią, wyposażoną w stoliki i krzesełka. Oferty można składać do 25 stycznia.

- Uzyskaliśmy już wymagane zgody z sanepidu i mam nadzieję, że w najbliższym czasie ten lokal zostanie uruchomiony, a pasażerowie docenią, że jest takie miejsce na dworcu, gdzie będzie można dobrze zjeść – mówi Barbara Damian dyrektor ZTM.

Powrót na początek strony