Ćwiczenie taktyczne Dragon-24. Wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych

Rozpoczyna się polskie ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem Dragon-24, będące częścią wielkich manewrów NATO Steadfast Defender-24. W odbywających się głownie w Europie Środkowej ćwiczeniach bierze dział ok. 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. W ramach ćwiczeń Dragon-24 będzie można się spodziewać wojsk polskich i sojuszniczych, które będą przemieszczać się po kraju. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej informuje, że przemarsz wojsk przez nasze województwo planowany jest 1 marca 2024 r.

Dowództwo Generalne oraz Sztab Generalny WP apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Ponadto Wojsko Polskie zwraca się z prośbą do mieszkańców o niepublikowanie zdjęć sprzętu wojskowego i informacji na temat ruchów wojsk.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. DRAGON-24 jest ćwiczeniem narodowym, wieloszczeblowym, wielodomenowym z udziałem sił międzynarodowych, prowadzonym na terytorium Polski (na poligonach i w terenie przygodnym) w terminie od 25 lutego do 14 marca 2024 r. Jego głównym celem będzie doskonalenie zdolności do reagowania na zagrożenia militarne i niemilitarne podczas kryzysu i otwartego konfliktu zbrojnego.

W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy (w tym ok. 5 tys. żołnierzy z państw sojuszniczych) oraz ponad 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego. Biorąc pod uwagę skalę zaangażowanych sił i środków, scenariusz zagrożeń i planowane do realizacji epizody taktyczne będzie to w ocenie SHAPE największe i najważniejsze ćwiczenie w ramach STDE24. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację większości zadań w ścisłym współdziałaniu z elementami pozamilitarnych struktur obronnych państwa.

Kluczowym przedsięwzięciem w czasie ćwiczenia DRAGON-24 będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego (tzw. marszu dofrontowego)
po drogach i w terenie przygodnym.

Powrót na początek strony