Czas na Spryciarzy. Muzeum Zabawek zaprasza na drugi tydzień ferii

Od 25 do 28 stycznia będzie okazja, żeby zapoznać się z kilkoma zabawami dawnymi. Gry dawne i współczesne gry planszowe są propozycją dla wszystkich, dla dzieci i dla całych rodzin.

W Muzeum Zabawek i Zabawy od wtorku do piątku będą czekać na chętnych kręgle, cymbergaj, zagadki słowne, Bilboquet i wiele innych. Będzie można rozruszać szare komórki, wykazać się cierpliwością, precyzją i zręcznością.

Bilet wstępu kosztuje 20 zł od osoby, wejście obejmuje wstęp na ekspozycję.

Na zajęciach muzealnych obowiązuje limit uczestników: 10 osób. Możliwa jest rezerwacja telefoniczna pod numerem 41 34 337 06.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych Muzeum zaproponowało uczestnikom zajęć zabawę w Odkrywców, którzy zgłębiali tajemnice budynku Muzeum Zabawek i Zabawy.

Program 2. tygodnia ferii w Muzeum Zabawek i Zabawy:

25.01, godz. 9.30-11.30 i 12:30-14:30, „Państwa i miasta i inne gry”

Motywem przewodnim jest gra polegająca na zgadywaniu haseł na zadaną literę, w trakcie spotkania zaproponowane zostaną także inne gry i zagadki słowne. Poza dawnymi inspiracjami w zajęciach będą wykorzystywane także gry współczesne. Spotkanie będzie w duchu rywalizacji i dobrej zabawy.

26.01, godz. 9.30-11.30 i 12:30-14:30, „Cymbergaj i inne gry”

Cymbergaj jest grą, która kiedyś często rozgrywano na szkolnych ławach. Muzeum proponuje rozgrywki w uwspółcześnioną wersję z wykorzystaniem magnesów. Zawodnicy wykażą się cierpliwością, precyzją i zręcznością. W trakcie spotkania uczestnicy zagrają w gry planszowe, które dla odmiany skupią się na umiejętności logicznego myślenia.

27.01, godz. 9.30-11.30 i 12:30-14:30, „Kręgle i inne gry”

Kręgle są znane ludziom od starożytności. Zasady zabawy zmieniały się przez wieki, uczestnicy spotkania poznają rozgrywki w wersji mini. Chętni będą mieli okazję zdobyć wiadomości o grze Kubb, która jest uznawana za kręgle wikingów. Rozgrywki w gry planszowe będą stanowiły urozmaicenie spotkania. Rywalizacja na planszy może dać wszystkim sporo emocji i być źródłem dobrej zabawy.

28.01, godz. 9.30-11.30 i 12:30-14:30, „Bilboquet i inne gry”

Bilboquet to gra zręcznościowa dla jednej osoby. Wykorzystywano ją do ćwiczeń koncentracji, doskonale nadawała się rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej. Tego typu zabawki, pod różnymi nazwami były obecne w wielu kulturach i to już od starożytności. Spotkanie zaprezentuje kilka typów takich zabawek, pozwoli poćwiczyć zręczność nie tylko z wykorzystaniem Bilboquet, ale też użyciem kliku innych propozycji. Chętni otrzymają instrukcje jak wykonać własną grę. W zabawach będą wykorzystywane również gry planszowe.