Cztery dni z jazzem (26-29 września) to osiem koncertów pokazujących nowoczesne i tradycyjne oblicza tej muzyki. Tę miksturę dźwięków, improwizacji przygotują dla widzów naprawdę wyjątkowi artyści. Program tegorocznej edycji festiwalu Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival w Kieleckim Centrum Kultury kusi wyjątkowymi koncertami i wydarzeniami.
- Memorial to Miles ma ugruntowaną pozycję w Polsce, goszczą na nim melomani z całego kraju. Przed nami wyzwanie, aby udowodnić, że jazz nie musi być gatunkiem muzycznym, który jest niszowy. Różne jego odmiany są obecne także w muzyce, której słuchamy na co dzień. Zapraszamy i zachęcamy, aby dać się zachwycić niesamowitością jazzu – mówi prezydentka Kielc Agata Wojda.
Podczas Festiwalu nie zabraknie zespołów, rodzimych i zagranicznych jazzmanów oraz gwiazd tego gatunku muzycznego. W tym jednej z najbardziej rozpoznawanych polskich wokalistek, Urszuli Dudziak.
Optymistka i dama polskiego jazzu
To nazwisko znają wszyscy. Energetyczna, doskonała wokalistka, nazywana Pierwszą Damą polskiego jazzu, Urszula Dudziak wystąpi na festiwalu. Napisaną i nagraną wspólnie z Michałem Urbaniakiem „Papayę” z 1975 roku zna cały świat. Artystka występowała lub nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton.
Mimo dojrzałego wieku, jest pełna energii i uśmiechu. Swoją filozofią: dość mendzenia, czarnowidztwa, więcej optymizmu, radości i serdeczności dla innych, chętnie dzieli się z fanami. W 2012 roku napisała autobiografię „Wyśpiewam Wam wszystko”. Na Dużej Scenie KCK zobaczymy ją 26 września o godz. 20:30. Zaśpiewa w towarzystwie wirtuoza saksofonu Grzecha Piotrowskiego.
Koncerty jazzmanów stąd
Zgodnie z tradycją, festiwal rozpocznie koncert artysty wywodzącego się z regionu świętokrzyskiego (Andrzej Chochół Band). To lokalny patriota, uznany pedagog, obsypywany komplementami gitarzysta, kumpel Miry Kubasińskiej i Billa Evansa. Urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim, a w roku 1985 jego zespół Stan d’Art zdobył I nagrodę na Festiwalu Krzysztofa Komedy w Warszawie, a w 1986 roku Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Nowoczesnego „Jazz nad Odrą”.
Jako główny specjalista do spraw muzyki w MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Andrzej Chochół otrzymał w 1991 roku nagrodę Wojewody Kieleckiego za wkład wniesiony w tworzenie życia kulturalnego Kielecczyzny. Występował na największych polskich festiwalach jazzowych, a także za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Francji.
Z kolei na zakończenie festiwalu Memorial to Miles odbędzie się benefis kolejnego wywodzącego się stąd jazzmana, Włodka Kiniorskiego. Udział w koncercie potwierdziło już kilka pierwszoligowych osobowości polskiego jazzu, m.in. Michał Urbaniak, Krzysztof Knittel, Krzysztof Popek, Antoni Gralak oraz… Jerzy Stępień i Andrzej Mochoń.
A to nie koniec niespodzianek.
Międzynarodowo i egzotycznie
W niedzielę na scenie pojawi się trio Nguyêna Lê – wietnamskiego basisty, mieszkającego we Francji. Nguyên współpracował z gwiazdami światowego jazzu i cieszy się uznaniem w każdym zakątku świata. Na co dzień nagrywa dla jednej z najważniejszych wytwórni jazzowych na świecie, ACT Music. W Kielcach Nguyên zaprezentuje materiał „Silk and Sand” (Actmusic,2023). Lidera wspomogą Chris Jennings (kontrabas) oraz Rhani Krija (instrumentyperkusyjne).
Dzień wcześniej wystąpi ponadto Aaron Parks, jako gość specjalny kwintetu Piotra Schmidta. Elektryczny kwintet gościł na festiwalu dekadę temu. Od tamtego czasu zmieniło się w zasadzie wszystko. Piotr Schmidt ugruntował pozycję w czołówce polskiego jazzu, nierzadko zgarniając najwyższe noty wśród polskich trębaczy. Parks jest pianistą z Seattle z dużym dorobkiem muzycznym – płytami wydanymi w kultowych wytwórniach Blue Note Records i ECM Records.
Trzymamy rękę na pulsie
Nie zabraknie prezentacji jazzu nowoczesnego, romansującego z innymi gatunkami muzycznymi. Stąd obecność debiutantów – Tantfreaky, zespołu z Wrocławia na czele którego stoi charyzmatyczna wokalistka, Karolina Lipska. Pojawią się także docenione projekty z ostatniego czasu: kwartet Kuby Więcka i „Kołysanki dla dorosłych” Moniki Borzym.
Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival:
26 września
19:00 Andrzej Chochół Band
20:30 Urszula Dudziak & Grzech Piotrowski
27 września
19:00 Tantfreaky
20:30 Kuba Więcek & hoshii
28 września
18:00 Piotr Schmidt International Quintet ft. Aaron Parks
20:00 Monika Borzym
29 września
18:00 Nguyên Lê Trio
20:00 Kinior Sky Orchestra + Goście Benefis Włodka Kiniorskiego
Bilety na pojedyncze dni festiwalu kosztują 79-89 zł, karnet na cały Festiwal od 249 zł. Można je kupić w kasie Kieleckiego Centrum Kultury lub na kck.bilety24.pl.