Czeskie miasto Třebíč partnerem Kielc

Do grona miast partnerskich Kielc może dołączyć czeskie miasto Třebíč. Podpisanie listu intencyjnego jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia dwustronnej współpracy oraz realizacji wspólnych działań mających na celu nawiązanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy mieszkańcami naszych miast.

W piątek, 7 lipca Kielce odwiedzili Miloš Hrůza, zastępca burmistrza miasta Třebíč, miejski radny Tomáš Chlachula, a także rzeczniczka Irini Martakidisová, Nikola Černá, dyrektor Miejskiego Domu Kultury i Lucia Maňásková, specjalista ds. organizacji wydarzeń.

List intencyjny, który podpisano w kieleckim magistracie zakłada wzajemną promocję, wymianę doświadczeń, współpracę na rzecz wzmocnienia pozycji naszych wspólnot lokalnych w rodzinie państw Unii Europejskiej oraz w ramach wspólnoty państw Grupy Wyszehradzkiej.

- Zależy nam na utworzeniu sieci współpracy szczególnie z krajami sąsiadującymi z Polską. Miasto Kielce ma bardzo dobre doświadczenia w relacjach z zagranicznymi partnerami, zwłaszcza jeżeli chodzi o wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Chętnie czerpiemy również inspiracje jeżeli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem, a także w zakresie promocji gospodarczej. To dla nas także forma pozyskiwania istotnych doświadczeń w zarządzaniu sferą usług publicznych - mówi prezydent Bogdan Wenta.

- Myślimy o wymianie młodzieży. Mamy kilka szkół średnich o profilu technicznym, powstają nowe profile, np. energetyczne. Wszystko to jest związane z budową i eksploatacją elektrowni jądrowej Dukovany. Współpracujemy z izbą gospodarczą zrzeszająca 170 firm. Wielu z nich zainteresowanych jest współpracą z przedsiębiorcami z miast partnerskich - powiedział Miloš Hrůza, zastępca burmistrza miasta Třebíč.

W programie wizyty znalazły się instytucje miejskie, jak Targi Kielce, Kielecki Park Technologiczny, Centrum Kształcenia Zawodowego, Geonatura Kielce, Kieleckie Centrum Kultury. Odwiedzą, także Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół nr 2 oraz Zespół Szkół Informatycznych. Reprezentacja Třebíč zapozna się z kieleckimi atrakcjami "Geoparku Świętokrzyskiego", który należy do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. W sobotę wieczorem weźmie udział w koncercie w ramach jubileuszowego 50. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Amfiteatrze Kadzielnia.

Inicjatywa nawiązania współpracy z Kielcami wyszła z Czech. Do złożenia propozycji zainspirowały walory gospodarcze, turystyczno-kulturalne oraz historia naszego miasta. Dodatkowym argumentem za rozpoczęciem współpracy była chęć poszerzenia listy partnerów z państw Grupy Wyszehradzkiej.

Třebíč to około 40-tysięczne miasto na południu Czech, leżące na Morawach. Położone nad rzeką Igławą. Stolica powiatu o tej samej nazwie. W dawnych wiekach miasto było jednym z najważniejszych ośrodków na Morawach. Aktualnie jedno z cenniejszych miast Czech. Posiada bardzo dobrze zachowaną starówkę wraz z dawną dzielnicą żydowską i kirkutem, które wraz z romańską bazyliką św. Prokopa, są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Włodarzem miasta od 2018 r. jest Pavel Pacal (www.trebic.cz).

Powrót na początek strony