Czworo kandydatów powalczy o tytuł Mistrza Mowy Polskiej

Kama Kępczyńska-Kaleta, Edward Rzepka, Maciej Kmita i Piotr Zawadzki zachwycili jury i otrzymali rekomendacje do udziału w półfinale zmagań o tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2021.

W poniedziałek, 19 kwietnia w Kieleckim Centrum Kultury odbyło się drugie przesłuchanie naszych świętokrzyskich kandydatów do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Oceniającymi byli przedstawiciele Rady Programu MMP: dyr. do spraw promocji Danuta Jakubowska, prof. Bolesław Faron, Czesław Czaja, Piotr Pankanin, organizator Programu Piotr Kossakowski i przedstawicielka naszego regionu prof. Marzena Marczewska.

Kama Kępczyńska-Kaleta, jedyna kobieta w pięcioosobowej grupie zwycięzców pierwszego etapu, opowiadała o swym przywiązaniu do języka polskiego, gwary świętokrzyskiej i o tym, że lubi uczyć języków obcych, choć nie lubi naleciałości obcych języków do  języka rodzimego.

Maciej Kmita, tak jak poprzednio  ujął jury prezentacją na temat uroków rodzinnego Pińczowa, swojego przywiązania do tego miasta. Jak powiedział, wybrał taki temat,  aby oddać pokłon mieszkańcom Pińczowa i osobom, dzięki którym pokochał swój region, język polski, poezję i muzykę.

Edward Rzepka,  zmienił treść swego wystąpienia. Poruszającą mowę o demokracji, zbudował na kanwie wielkiego wydarzenia którego był świadkiem 30 lat temu w Kongresie USA, gdy Lech Wałęsa wygłosił przemówienie zaczynające się od słów zapożyczonych z konstytucji Stanów Zjednoczonych: My, naród.

Piotr Zawadzki zaprezentował skecz, znany z pierwszego etapu. Poprowadził z aktorską swobodą i dziennikarskim doświadczeniem dwie scenki,  mające  przekonać słuchających,  że za nieposzanowanie gramatycznych i stylistycznych zasad języka polskiego i ubogie słownictwo, może grozić najwyższa kara.

Cała czwórka świętokrzyskich reprezentantów została wpisana na ogólnopolską listę około 70 kandydatów. Spośród nich zostaną wybrani ci, którzy otrzymają zaproszenie do Zamku Królewskiego w Warszawie na kolejną prezentację swoich oratorskich umiejętności.

Dopiero po zaprezentowaniu się przed całą Radą Programu i jurorami, wybrane zostaną osoby, które wezmą udział w XXI Gali Mistrza Mowy Polskiej, a ta odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury, 20 września.