Daniel Olbrychski gościem Tygodnia Bibliotek w Kielcach

Charyzmatyczny, wybitny i niekwestionowany mistrz kina i scen teatralnych Daniel Olbrychski gościł we wtorek, 9 maja w Poczytalni Na dVoRcu. Spotkanie z aktorem odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek „Podróże ku kulturze. Przystanek: Fredro” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Pilcha w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczył zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, który w imieniu kielczan podziękował artyście za obecność.

Daniel Olbrychski, jak sam o sobie powiedział, jest niezrealizowanym bokserem, mistrzem olimpijskim i skrzypkiem, ale wszystkie te pasje pomogły mu później we wcielaniu się w niezapomniane role aktorskie. Jego przygoda z aktorstwem zaczęła się w liceum, gdy w szkolnym przedstawieniu wcielił się w bohatera „Zemsty” – Papkina. Występując tej sztuce wielokrotnie m.in. w Teatrze Buffo, po raz pierwszy zetknął się ze sławą i uznaniem, poczuł ogromną radość z grania i uznał, że warto zostać aktorem.

W rozmowie opowiadał o licznych kreacjach aktorskich oraz współpracy z jego mistrzem i nauczycielem Andrzejem Wajdą. Nie zabrakło także wątku kieleckiego – szczególnie wspominał swojego najlepszego przyjaciela pochodzącego z Kielc boksera Leszka Drogosza.

Rozmowę prowadziła Daria Dyktyńska dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, a czas umilał występ zespołu folklorystycznego Echo Łysicy. Zachęcamy do obejrzenia relacji ze spotkania na - https://bit.ly/44L2DLL

Powrót na początek strony