Debata samorządowców z udziałem prezydenta Kielc

W czwartek, 2 września rozpoczęła się jedna z największych w Polsce konferencji branżowych - Forum Rynku Nieruchomości w Sopocie. Odbywająca się od 11 już lat konferencja to miejsce podsumowania rynku nieruchomości komercyjnych, magazynowych i mieszkaniowych, dyskusji o jego przyszłości oraz biznesowych spotkań.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta w towarzystwie Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego i Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego, bierze udział w panelu pn. „Cel - odbudowa zasobu. Jak sprawić, aby samorząd stał się istotnym uczestnikiem rynku mieszkaniowego?”.

- Budowa szlaków transportowych otworzyła Kielce, co powoduje, że miasto staje się szansą dla deweloperów, także zewnętrznych - powiedział Prezydent Kielc Bogdan Wenta podczas FRN 2021 w Sopocie.

Problemy z dostępnością mieszkań dotykają każde miasto. W Wiedniu 30% mieszkań to mieszkania komunalne i socjalne. Wyzwaniem są też zmiany społeczne. Oczekiwania w zakresie komfortu życia są inne niż wcześniej. Zmienia się model rodziny, nie ma już tak wielu rodzin wielopokoleniowych, to wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań.

Prezydenci Sopotu, Poznania, Warszawy i Kielc zastanawiają się jak miasta mogą sprostać tym nowym realiom. Zgodnie podkreślają, że ważne jest zarówno otwarte podejście branży rynku nieruchomości, jak również jasność oczekiwań ze strony miasta. Poznań, podobnie jak Kielce, organizuje spotkania dla deweloperów, żeby pokazać jakie są preferencje samorządów, tak by wspólnie budować potencjał miasta.

- Kielce stawiają na próbę połączenia różnych funkcji miasta i przestrzeni. Wychodząc naprzeciw deweloperom i zmianom powodowanym pandemią, staramy się zachęcać do łączenia różnych funkcji miejskich, jednocześnie pamiętając o interesach miasta i rozumiejąc ryzyka tych komercyjnych projektów - powiedział Bogdan Wenta w odniesieniu do prób harmonijnego połączenia funkcji mieszkaniowej i biurowej w planowanych projektach inwestycyjnych.

W trakcie innych sesji tematycznych uczestnicy konferencji dyskutują także na temat podaży i popytu na powierzchnie biurowe i magazynowe po ponad roku funkcjonowania w warunkach pandemicznych, deficytu atrakcyjnych gruntów pod budownictwo deweloperskie, projektów wielofunkcyjnych w Polsce i na świecie, reakcji sektora bankowego na zmiany w otoczeniu gospodarczym i nowe projekty deweloperskie.

W dyskusjach biorą udział przedstawiciele kadry zarządczej firm developerskich i doradczych m.in. Panattoni  Europe, Echo Investment, Cavatina Holding, Colliers, Savills, Knight Frank.