Decyzje władz Kielc w sprawie drzewostanu w Parku Miejskim

Pierwszy etap rewaloryzacji Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica w Kielcach, stan zdrowotny drzewostanu, a także plany związane z pielęgnacją zieleni i nowymi nasadzeniami były tematami czwartkowej konferencji prasowej.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc, Aneta Boroń, p.o. dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce, Sebastian Wróblewski, główny specjalista Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce oraz uczennice wraz z opiekunkami ze Szkoły Podstawowej nr 34.

- Dodatkowa opinia dendrologiczna, wykonana na wniosek prezydenta Kielc, wykazała, że wierzba nad zachodnim brzegiem stawu, określana przez wielu potocznie „wierzbą miłości” jest chora, ale nie podjęliśmy decyzji o jej wycięciu - poinformowała Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.

- Wiemy, że w najbliższych latach stan tego drzewa będzie się pogarszał, wierzba niestety gaśnie. Jednak ze względu na duży sentyment, jakim darzą ją mieszkańcy, pozostawimy drzewo, aby każdy mógł się z nim pożegnać. Wierzba została oczywiście odgrodzona ze względów bezpieczeństwa i apelujemy o nie podchodzenie pod jej konary - dodała Agata Wojda.

Symboliczna wierzba, podobnie jak i pozostałe rosnące nad stawem, zyskały jednak „drugie życie”. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach wiosną pozyskało pędy tych drzew i przy współpracy z grupą Ekomaniaków „W naszych dłoniach” ze Szkoły Podstawowej nr 34 posadziło je do doniczek.

Ponad 50 sadzonek młodych drzew pracownicy RPZiUK rozdali kielczanom już podczas Święta Kielc. Kolejne sadzonki uczniowie SP34 przekazali po konferencji dziennikarzom i przechodniom.

- Chcemy, aby mieszkańcy posadzili wierzby w swoich ogrodach, obserwowali ich wzrost, pielęgnowali i dbali o swoje drzewa - mówi Agata Wojda.

W najbliższym czasie dojdzie jednak do wycinki sąsiedniej wierzby. Drzewo jest chore, w większości uschnięte, zagraża bezpieczeństwu spacerowiczów i osób wypoczywających nad stawem. Przed drzewem ustawiona została tabliczka z informacjami dotyczącymi wycinki.

- Wierzba nagrobna „Chrysocoma”  przeznaczona jest do wycinki na podstawie decyzji Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z uwagi na stan zdrowotny. W 2018 roku wierzba miała 45% suchych gałęzi, a w 2021 suche gałęzie obejmują już 70% korony. Ze względu na proces zamierania i związany z tym wzrost niebezpieczeństwa dla osób przebywających w tej części parku oraz utratę walorów kompozycyjnych drzewa, zaplanowano jego usunięcie - tłumaczył Sebastian Wróblewski, główny specjalista Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce - Stanowisko ds. Zieleni Miasta Kielce i Edukacji Ekologicznej.

W trakcie konferencji mówiono także o planach i kolejnych działaniach miasta związanych z rewaloryzacją Parku Miejskiego.

- Pierwszy etap prac rewaloryzacyjnych w Parku Miejskim polega głównie na pielęgnacji zieleni. Do tej pory takim zabiegom poddanych zostało ponad 800 drzew, natomiast zgodnie z decyzją konserwatora 75 drzew ze względu na zły stan musiało zostać usuniętych. Większość prac już za nami, ale nie wszystkie zostały wycięte. Pozostało 12 z nich, w tym te dwie wierzby - poinformowała Aneta Boroń, p.o. dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce.  

Przed nami kolejne etapy rewaloryzacji Parku Miejskiego, na które miasto chce pozyskać środki zewnętrzne. Cała inwestycja ma kosztować około 11 mln zł.

Po zakończeniu prac pielęgnacyjnych planowany jest drugi etap projektu, czyli budowa chodników, alejek i wybór małej architektury, a ostatnim będzie uzupełnienie zieleni.

- Chcemy, aby to miejsce służyło nie tylko temu pokoleniu mieszkańców, ale i następnym - podkreśliła Aneta Boroń.

Projekt zakłada nasadzenie dużych ilości roślin z różnych grup: kilkudziesięciu drzew, ponad 4,5 tys. krzewów, ponad 38 tys. roślin okrywowych, ok. 2 tys. paproci, ponad 5 tys. bylin,  30 tys. roślin cebulowych i bulwiastych (zimowit jesienny, szafran wiosenny, krokus wąskolistny, szafran cesarski, śnieżyczka przebiśnieg, cebulica syberyjska, szafirek).

W Parku Miejskim może pojawić się ponad 70 tys. roślin runa parkowego (zawilec gajowy i żółty, kopytnik pospolity, konwalia majowa, gajowiec żółty, przylaszczka pospolita, jasnota plamista, szczawik zajęczy, pierwiosnek bezłodygowy, miodunka wąskolistna i pstra, fiołek wonny, barwinek pospolity).

Powrót na początek strony