DKMS zaprasza na obchody Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi

28 maja przypada Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Z tej okazji w miastach w całej Polsce organizowane są akcje dedykowane idei dawstwa szpiku. W tym roku obchody dnia odbędą się także w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W tej sprawie odbyło się dziś spotkanie na placu Artystów, podczas którego przedstawicielka Fundacji DKMS Anna Dorsz w imieniu Fundacji oraz pacjentów po przeszczepieniu szpiku z województwa świętokrzyskiego, zaprosiła mieszkańców Kielc do udziału w wydarzeniu, które będzie maiło miejsce w sobotę, 28 maja również na placu Artystów.

W spotkaniu udział wzięli również: Piotr Turek - pacjent, który żyje dzięki dawcy szpiku, Radosław Ozdoba - faktyczny dawca szpiku, Dawid Dziarmaga - faktyczny dawca szpiku oraz Piotr Kępiński, faktyczny dawca szpiku.

Jak poinformowała Anna Dorsz spośród już 10 000 dawców faktycznych z bazy Fundacji DKMS, aż 217 osób to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.

- Serdecznie zapraszamy kielczan do udziału w akcji edukacyjnej i rejestracyjnej już 28 maja w ramach Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi. Podobne akcje świadomościowe i rejestracyjne będą odbywały się w 9 innych miastach Polski. W bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest łącznie blisko 1,8 miliona osób. To pokazuje, że szerzenie idei dawstwa ma głęboki sens i realny wpływ na życie chorych czekających na swojego dawcę - podkreślała.

W Fundacji DKMS już ponad 10 000 osób oddało krwiotwórcze komórki macierzyste bądź szpik i pomogło pacjentom z ponad 50 krajów na całym świecie. To 10 tysięcy szans na życie podarowanych pacjentom, dla których przeszczepienie szpiku było często jedyną nadzieją na odzyskanie zdrowia.

- To efekt naszej 13-letniej pracy, systematycznej edukacji, ale także zaangażowania wielu podmiotów, instytucji i tysięcy wolontariuszy, dla których ta idea łączy się z misją ratowania ludzkiego życia. Nie byłoby to możliwe również bez zaangażowania mieszkańców i Władz Miasta Kielce - podkreślała przedstawicielka DKMS. 

- Od początku naszej działalności wielokrotnie gościliśmy w Kielcach przeprowadzając Dni Dawcy Szpiku dedykowane pacjentom, akcje edukacyjne i rejestracyjne w szkołach i na uczelniach wyższych. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu mieszkańców Kielc i wsparciu Władz oraz Urzędu Miasta, przeprowadziliśmy dotychczas 125 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Podczas tych wydarzeń do bazy Dawców Fundacji DKMS dołączyło 6 822 mieszkańców miasta. Już 25 spośród nich zostało dawcami faktycznymi, czyli oddało komórki macierzyste bądź szpik i podarowało szanse pacjentom na powrót do zdrowia, a czterech z nich każdego dnia pomaga swoim „bliźniakom genetycznym” i angażuje się w działania Klubu Dawcy prowadzonego przez naszą Fundację - mówiła Anna Dorsz. 

Powrót na początek strony