Dla amatorów i zawodowców. Pierwszy w Kielcach Pumptrack otwarty

Na torze w Parku Baranowskim można trenować na rowerach, hulajnogach, deskorolkach i rolkach. Specjalistyczny tor rowerowy jest częścią największego i najdroższego projektu realizowanego w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Poza nowym torem w Parku Baranowskim rozbudowany został Skatepark przy Kadzielni.

- Cieszymy się, że dzięki pomysłowości Kielczan powstało kolejne miejsce dla wszystkich fanów sportu i aktywności fizycznej. Ćwiczenie techniki jazdy na pumptracku może przełożyć się na bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu dwóch kółek. Zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do korzystania z tego obiektu. Tuż obok jest siłownia zewnętrzna, tężnia, a niebawem wybudowany będzie plac zabaw. Dzięki temu w tym miejscu powstanie dla Kielczan pełen zieleni kompleks sportowo-rekreacyjny – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Tor rowerowy ma długość około 340 m, a szerokość pasma jezdnego wynosi od 1,8 m do 3,6 m. Obiekt przeznaczony jest dla rowerów mtb/bmx, rolek, deskorolek oraz hulajnóg. Poziom zaawansowania toru klasyfikuje się na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym. Znajdziemy tam również elementy przystosowane do potrzeb początkujących użytkowników. Pumptrack składa się z kilku sekcji, mamy tu platformę rozpędową, bowl asfaltowy, sekcję jumpbox, na której znajdują się dwa jumpboxy oraz sekcję flow pumptrack, gdzie znajdują się trzy tory połączone w jeden, co zwiększa atrakcyjność całego obiektu.

- Ten projekt zdobył ogromną liczbę głosów dzięki zainteresowaniu mieszkańców, ale też zaangażowaniu grupy inicjatywnej. Co ważne na każdym etapie tworzyliśmy go wspólnie z Urzędem Miasta, każdy zakręt był konsultowany z przyszłymi użytkownikami. Rozmawialiśmy z architektami i wykonawcami. Już pojawiają się pytania czy będzie można tu zorganizować ogólnopolskie zawody – mówi radny Michał Braun, który był jednym z inicjatorów powstania Skateparku i Pumptracka.  

Ponadto w Parku Baranowskim wykonano Mini-pump o długości około 37 m i szerokości 1,5 m. Obiekt powstał z myślą o najmłodszych użytkownikach rowerów mtb/bmx, rolek, deskorolek oraz hulajnóg. Wysokość band na zaprojektowanym obiekcie to około 0,9 m z łagodnym kątem, a wysokości muld rozpędowych szacuje się między 25-35 cm.

- Takie miejsca są bardzo ważne dla rozwoju młodzieży. W obecnej edycji Budżetu Obywatelskiego także zgłosiliśmy projekty, które będą służyć naszym dzieciom – mówiła Katarzyna Dziedzic, prezes Fundacji Mama w Mieście Kielce.

- O Pumptrack pytają osoby z całej Polski, które chcą odwiedzić Kielce, tylko po to, żeby się po nim przejechać. Nasz obiekt jest jednym z najbardziej rozwiniętych w Polsce - powiedział Maks Czupryński z grupy Street Club Kielce, która inspirowała powstanie Pumptracku.  

Prace przy budowie torów rowerowych typu Pumptrack i Mini-pump w Parku Baranowskim rozpoczęły się w marcu. Wartość zadania „Budowa torów rowerowych typu Pumptrack i Mini-pump w Parku Baranowskim w Kielcach – ETAP I” to 1 129 140 zł. Wykonawcą robót była firma BT Projekt Sp. z o.o. z Poznania.

Powrót na początek strony