Dla rozwoju i zdrowia najmłodszych startuje „Kielecka MiniRęczna”

Świętokrzyski Związek Piłki Ręcznej w Kielcach wspólnie z Miastem Kielce rozpoczyna realizacje projektu „Kielecka MiniRęczna”. Inicjatywa skierowana jest do najmłodszych adeptów piłki ręcznej zarówno dziewcząt i chłopców, uczniów szkół podstawowych klas I-III. Pierwsze turnieje odbędą się 29 kwietnia i 20 maja.

O nowym pomyśle zabawy przez sport opowiadali podczas briefingu wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki, prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej Stanisław Hojda oraz ambasadorzy projektu Katarzyna i Piotr Grabarczykowie.

- Poprzez cykl turniejów mini piłki ręcznej zamierzamy wprowadzać ideą współzawodnictwa sportowego wśród najmłodszych, zdrowego i aktywnego spędzania czasu. Często pasje zaczynają się w młodym wieku, dlatego mamy nadzieję, że przez kolejne lata kształcenia wyrosną z młodych osób miłośnicy tej dyscypliny sportu i znani piłkarze ręczni – mówił Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta i dodał, że projekt ma służyć promocji Miasta Kielce i piłki ręcznej.

Prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej, Stanisław Hojda zaznaczył, że piłka ręczna jest piękna z wielu powodów.

- Jest to dyscyplina sportowa, która opiera się na bardzo prostych, naturalnych dla każdego ruchach, pobiegnij, złap piłkę jak nadlatuje, podają ją. W sposób bardzo równomierny rozwija wszystkie zdolności motoryczne dzieci. To wspaniały sport wprowadzający we wszystkie inne sporty. Chcemy ten projekt doskonalić i rozszerzać. Dziękuję miastu, że zaangażowało się w niego – powiedział Stanisław Hojda.

Ambasadorami „Kieleckiej MiniRęcznej” zostali Katarzyna i Piotr Grabarczykowie.

- Jesteśmy rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Nie zastanawialiśmy się długo nad decyzją o promocji tego projektu. Liczymy, że będzie on wieloletni – mówił Piotr Grabarczyk.

Pierwszy etap projektu zakłada rozegranie dwóch Turniejów mini piłki ręcznej z udziałem drużyn mieszanych, dziewcząt i chłopców z terenu miasta Kielce oaz gmin ościennych. Uczestnikami Turnieju będą drużyny szkolne oraz drużyny Akademii Piłki Ręcznej.

Pierwszy turniej odbędzie się w dniu 29 kwietnia w Szkole Podstawowej Integracyjnej Nr 11 w Kielcach, drugi natomiast 20 maja w SP nr 39 w Kielcach.

- Już wiemy, że wystartuje dziewięć drużyn. Następne wydarzenia sportowe planujemy od września. Wkrótce powstanie profil na Facebooku, gdzie zamieścimy numer kontaktowy, na który będzie można zgłaszać zespoły do kolejnych edycji. Projekt kierujemy szkół z Kielc i gmin ościennych. Liczymy, że zainteresowanie będzie duże – powiedziała Paulina Szadurska, kierownik projektu.