Do ekologii przez geologię

W Centrum Geoedukacji zainaugurowana została akcja edukacyjna „Do ekologii przez geologię”. Fundacja Odzyskaj Środowisko wraz z organizacją odzysku AURAEKO i GEONATURA Kielce do 3 grudnia zapraszają na niecodzienną wystawę oraz warsztaty trash-art. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

O ekologii można mówić na wiele sposobów. - Będziemy chcieli pokazać, że geologia ma bardzo wiele wspólnego ze wspólczesnym światem, nawet jeśli chodzi o elektronikę, ponieważ do jej produkcji wykorzystywane są minerały - powiedział Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Tym razem połączono sztukę i recykling odpadów. W ramach projektu otwarto wystawy autorskie Katarzyny Samczyńskiej - „Beeżuteria” - to nawiązująca w pisowni do angielskiej nazwy pszczoły kolekcja broszek, kolczyków i breloków, w których zatopione są elektryczne śmieci. Natomiast do stworzenia „Ogrodów w Szkle” również wykorzystano surowce wtórne.

- To niezwykle wartościowy projekt, który wzmacnia naszą świadomość w kwestii segregacji odpadów i recyklingu - podkreślił zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki i dodał, że Miastu Kielce zależy na promowaniu właściwych postaw ekologicznych, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli lepiej zadbać o nasz ekosystem. 

Fundacja Odzyskaj Środowisko w całej Polsce zakłada miejskie pasieki, w których pszczele domy są częściowo wykonane z bębnów od pralek. Stawia także na edukację ekologiczną, przekazując informacje o ekologii na wiele sposobów. Wystawa autorskiej Beeżuterii, Ogrodów w Szkle, warsztaty trash-art – oto niektóre z nich.

- Pomysł sztuki ze śmieci narodził się z troski o przyrodę. Elektryczne śmieci są szczególnym rodzajem odpadów. Są to odpady niebezpieczne, których powinniśmy pozbywać się zgodnie z zasadami np. wyrzucając je do czerwonych pojemników. Dzięki temu możemy w całej Polsce stawiać miejskie pasieki z ulami wykonanymi z materiałów pochodzących z zakładów przetwarzania zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Poprzez wystawę oraz nieszablonowe zajęcia edukacyjne, pragniemy pokazywać piękno i potencjał tkwiący w tym rodzaju odpadów – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

- Wspólna akcja w Centrum Geoedukacji pozwala połączyć przeszłość z teraźniejszością. Uczestnicy, dzięki wystawie CHRONOS poznają nie tylko dziedzictwo geologiczne naszej planety, ale i uczą się, jak być bardziej eko. Tym samym wzmacniają swoją dbałość o bezpieczną przyszłość – dodaje Mirosław Hejduk, dyr. Geonatury Kielce.

Akcja „Do ekologii przez geologię”, to również warsztaty podczas których uczniowie mogli wykorzystać elektrośmieci do stworzenia własnych dzieł sztuki. Wystawę TRASH-ART będzie można oglądać w Centrum Geoedukacji do 3 grudnia 2021 roku.

Warsztaty trash art są realizowane w ramach projektu Elektryczne Śmieci, który realizuje Fundacja Odzyskaj Środowisko we współpracy z organizacją odzysku AURAEKO. Więcej o projekcie na stronie:https://elektrycznesmieci.pl/

Powrót na początek strony