Docenili dobro. Laury Wolontariatu rozdane

Z okazji przypadającego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, w Kielcach odbyła się Świętokrzyska Gala Wolontariatu. Podczas uroczystości po raz osiemnasty nagrodzeni zostali najaktywniejsi społecznicy z Kielc i regionu. W wydarzeniu, które odbyło się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, udział wzięła zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór oraz kieleccy radni: Jarosław Bukowski, Michał Braun i Arkadiusz Ślipikowski. Ambasadorami tegorocznej gali byli: Malwina i Kamil Kuzerowie.

Organizatorami gali byli: Regionalne Centrum Wolontariatu, Diecezjalne Centrum Wolontariatu oraz Wolontariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wydarzenie połączone było z finałem konkursu „Laur Wolontariatu”.

- Nasza gala odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza i jest formą podziękowania wszystkim wolontariuszom za ich trud, czas i poświęcenie - mówiła Monika Wilk, koordynatorka Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. - Dodatkowo nagradzamy najaktywniejszych wolontariuszy z Kielc i regionu, zgłaszanych przez organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe, samorządowe lub przedsiębiorstwa, które realizują program wolontariatu pracowniczego, a także przez osoby prywatne korzystające z pomocy wolontariuszy. W tym roku otrzymaliśmy 41 zgłoszeń - zaznaczyła.

- Wydarzenie to pokazuje, jak wielkie dobro dokonuje się dzięki aktywności wolontariuszy w naszym regionie. Różnorodność osób nominowanych pokazuje, że wolontariuszem tak naprawdę może być każdy, bez względu na wiek, przekonania, czy kwalifikacje. Tak naprawdę wszyscy zgłaszani zasługują na wielkie uznanie i nagrodę - mówiła zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Statuetki Laur Wolontariatu otrzymali: Łukasz Miernik z MOPR Wolontariat Kielce, Grupa wolontariuszek Kocie Łapki” Kielce oraz Szkolne Koło Caritas w Brynicy.

Przyznano także tytuł „Animator wolontariatu” za inspirowanie i organizowanie działań wolontaryjnych dla: Joanny Kołodziej, Bożeny Musiał i Kacpra Idzika. 

Wyróżnienia „Nadzieja wolontariatu” otrzymali: Kamila Kotyniewicz, Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie, „Mali Społecznicy” Akademia Przedszkolaka w Brzezinach. 

Podczas gali wręczono również certyfikaty „Miejsce przyjazne wolontariuszom”. Certyfikaty przyznane zostały w ramach Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego „Korpus Solidarności”. Otrzymali je: Dom Pomocy Społecznej „Cichy Zakątek” w końskich, Ośrodek Leczenia Uzależnień w Pałęgach, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Maryi z Nazaretu w Kielcach oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach. 

Uroczystość uświetnił występ ucznia Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Lubomira Różyckiego w Kielcach oraz iluzjonisty Damiana Spętanego.

Powrót na początek strony