Dofinansowanie dla teatru „Kubuś” z programu KULTURA – INTERWENCJE

Urodził się pod Chersoniem jako Władimir Fieofanowicz Diemianok, ale przez większość życia nazywał się Stanisław Misakowski i był polskim poetą. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego dzięki dofinansowaniu z programu KULTURA – INTERWENCJE. EDYCJA 2023 realizuje projekt „Język obcy – język ojczysty. Historia Stanisława Misakowskiego”.

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury KULTURA – INTERWENCJE. EDYCJA 2023 wynosi 56560 zł, a całkowita wartość projektu to 75710 zł.

Tematem przedsięwzięcia jest życie i twórczość Stanisława Misakowskiego – poety, w którego losach odbijają się dramaty dwudziestego wieku: koszmar wojny, zbrodnicze totalitaryzmy i samotność wygnania. Los Misakowskiego jest tym ciekawszy, że ten twórca – z pochodzenia Ukrainiec, po wygnaniu ze swojego domu i stalinowskim prześladowaniu, bezpieczną przystań i nową ojczyznę odnalazł w Polsce. I, co niezwykłe, stał się polskim poetą. Wybór tej postaci na bohatera jest w obecnej sytuacji tym bardziej uzasadniony, że może zainteresować także ukraińską widownię, a działania wokół dramatu mogą przyczynić się do integracji uchodźców ze społecznością miasta.

Kluczowym etapem zadania będzie czytanie performatywne dramatu o losach Misakowskiego autorstwa Michała Zdunika. Na wydarzenie zostanie zaproszona także mniejszość ukraińska, dla której będą wyświetlane teksty w tłumaczeniu na język ukraiński. Ponieważ wśród uchodźców są głównie kobiety z dziećmi, aby ułatwić im obecność na spektaklu, teatr zorganizuje warsztaty integracyjne dla najmłodszych. 

Premierowe czytanie dramatu Michała Zdunika planowane jest na sobotę 14 października. Tekst zostanie zaprezentowany także podczas wydarzeń adresowanych do grup młodzieży szkolnej, po których odbędą się warsztaty w Muzeum Dialogu Kultur – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach dotyczące szeroko pojętego dialogu i integracji. Program warsztatów będzie konsultowany z psycholożką zatrudnioną w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Kielce. Partnerami teatru w projekcie są Muzeum Narodowe w Kielcach i Kościół Boży w Kielcach.

Stanisław Misakowski, jako Władimir Fieofanowicz Diemianok, urodził się pod Chersoniem w 1917 roku, w bogatej, chłopskiej rodzinie. Mimo deportacji na Kaukaz, udało mu się ukończyć Wyższą Szkołę Rolniczą i dostać pracę w jednym z sowchozów. W 1940 roku powołano go do Armii Czerwonej, a następnie trafił do niewoli niemieckiej i został wysłany na roboty przymusowe do Rzeszy. W 1944 uciekł do amerykańskiej strefy okupacyjnej, by stamtąd przedostać się do radzieckiej części. Uznano go – jako dawnego jeńca – za wroga narodu i przeznaczono do zesłania do łagru. Władimirowi udało się zbiec z transportu na terenie Polski. Postanowił zostać Polakiem – zmienił nazwisko, nauczył się języka i zamieszkał na Pomorzu Zachodnim, gdzie stał się ważnym animatorem życia kulturalnego i uznanym poetą. Umarł w 1996 roku.

Powrót na początek strony