„AI i TY” to hasło drugiej edycji Kieleckich Dni Informatyki, które w dniach 16-17 kwietnia organizuje Politechnika Świętokrzyska we współpracy z Miastem Kielce i Kieleckim Parkiem Technologicznym. Jak zauważa prezydent Bogdan Wenta, ważną częścią będzie nocne programowanie dla studentów (hackathon). – Oprócz wykazania się kreatywnością, uczestnicy będą prezentować modele biznesowe tak, by do swoich pomysłów przekonać biznes – mówi.
A biznes w przedsięwzięciu będą reprezentowały renomowane firmy z branży IT, które są także sponsorami nagród: Altar, Infover, IBM, ITM Code, Britenet.
KDI skierowane są do młodzieży szkolnej i akademickiej uczęszczającej do kieleckich szkół i uczelni. Celem jest promowanie zainteresowań programistycznych i informatycznych wśród młodzieży, zachęcenie jej do pogłębiania wiedzy, testowania umiejętności, wzmocnienie idei współzawodnictwa oraz promowanie ducha przedsiębiorczości i kreatywności. Dziś w Urzędzie Miasta strony podpisały porozumienie, które wyznacza role każdej ze stron zaangażowanych w przedsięwzięcie.
Wydarzenie obfitować będzie w warsztaty, dyskusje oraz działania edukacyjne odbywające się na Politechnice Świętokrzyskiej oraz w Kieleckim Parku Technologicznym. Dodatkowo, nocny hackathon oraz test informatyczny na Politechnice Świętokrzyskiej dostarczą młodzieży możliwości sprawdzenia swoich umiejętności oraz przygotowania do kariery w sektorze IT. To dwudniowe wydarzanie będzie także platformą do dyskusji na temat sztucznej inteligencji, ogrywającej coraz większą rolę w świecie nowoczesnych technologii.
Test informatyczny przeznaczony jest dla 3 grup: uczniów kieleckich szkół podstawowych (klasy 7 i 8), uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów kieleckich szkół wyższych (17 kwietnia).
Wartość nagród dla zwycięzców waha się od 400 zł za zajęcie 3 miejsca w teście informatycznym aż po nagrodę zbiorową dla 4 osób za zajęcie 1 miejsca w nocnym hackathonie o wartości 6000 zł.
Jednym z ekspertów wspierających przygotowanie testu dla uczniów i wydarzeń podczas KDI jest Radosław Kowaluk, nauczyciel IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. W organizację KDI zaangażował się również Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, reprezentowany przez p. Monikę Zawadzką-Chłopek.
Część firm - partnerów, to lokatorzy KPT. – Cieszę się, że po raz kolejny włączyliśmy się w przedsięwzięcie, zwłaszcza, że 30 procent z blisko 300 przedsiębiorstw zlokalizowanych u nas reprezentuje właśnie branżę IT – podkreśla Justyna Lichosik, dyrektor KPT.
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor PŚk zauważą, że hackathon to niemałe wyzwanie dla młodych ludzi. - Przed lat sam, jako student brałem udział w nocnym programowaniu i wiem, że to także niezła frajda – mówi rektor.
Organizatorzy nadal czekają na zgłoszenia firm, które zechciałyby się włączyć finansowano i organizacyjnie w Kieleckie Dni Informatyki. Szczegółowe informacje, formularz rekrutacyjny oraz regulaminy zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym na stronie Kieleckiego Parku Technologicznego w marcu.