Trwa Kielce Camp dla Winnicy, Świętokrzyskie 2022

Trwa Kielce CAMP dla Winnicy Świętokrzyskie 2022
zdj. Urząd Marszałkowski

Druga grupa dzieci i młodzieży z Obwodu Winnickiego i Winnicy rozpoczęła wakacyjną przygodę w Kielcach i regionie świętokrzyskim. Młodzi ludzie z Ukrainy w wieku od 7 do 17 lat uczestniczą w letnim wypoczynku w ramach projektu „Kielce Camp dla Winnicy, Świętokrzyskie 2022”.

Gości w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach powitali: Sekretarz Miasta Szczepan Skorupski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka oraz dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych, radny Rady Miasta Kielce Piotr Kisiel. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Piotr Łojek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Mirosław Hejduk, dyr. Geonatury oraz Tomasz Olesiński, dyr. Miejskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego w Kielcach.

- Witam Was bardzo serdecznie w naszym pięknym mieście. Kielce to wyjątkowe miejsce nie tylko do zamieszkania, ale również do wypoczynku, ponieważ mamy aż pięć rezerwatów przyrody. Polecam ich odwiedzenie i życzę Wam słonecznych chwil, wielu wspaniałych wrażeń i bardzo miłych wspomnień z Kielc – powiedział Szczepan Skorupski.     

Kielce CAMP dla Winnicy, Świętokrzyskie 2022 to wspólny projekt Miasta Kielce i Województwa Świętokrzyskiego. Samorządy organizują wakacyjny wypoczynek dzieci z Obwodu Winnickiego i Winnicy w naszym regionie. Wypoczynkiem są objęte dzieci zmagające się z traumą związaną z działaniami wojennymi, doświadczone okrucieństwem konfliktu. W sumie wakacje w naszym regionie spędzi 200 osób z Ukrainy. Cztery turnusy kolonii odbywają się w dniach 20 czerwca - 14 sierpnia.

Goście z Ukrainy letni wypoczynek rozpoczęli od zwiedzania Ogrodu Botanicznego, wzgórza Karczówka i Wzgórza Zamkowego w Kielcach. W bogatym programie kolonii nie zabraknie warsztatów, zajęć sportowych i integracyjnych. Dla młodzieży zaplanowano także wycieczkę do Tokarni i zwiedzanie skansenu, warsztaty garncarskie, czy ognisko integracyjne. Zorganizowane będą wycieczki po regionie świętokrzyskim oraz zajęcia edukacyjne o polskich tradycjach i kulturze.

Młodzi ludzie zamieszkali w Szkolnym Internacie Zespołu Szkół nr 2 w Kielcach, i są pod opieką ukraińskich wychowawców oraz wykwalifikowanej kadry pedagogiczno-instruktorskiej Miejskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. Program pobytu przygotowała kadra MSOS w konsultacji z Wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu oraz Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej.

Na realizację projektu "Kielce Camp" Miasto Kielce przeznaczyło 210 tys. zł. Planowane źródło finansowania to środki z tzw. „korkowego” na co pozwala art. 31a Ustawy z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Urząd Marszałkowski, jako wkład Województwa Świętokrzyskiego z przeznaczeniem na pokrycie kosztów transportu i wybranych wycieczek po regionie, przekazał 50 tys. zł. Całkowity koszt projektu obejmujący zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę, realizację programu w Kielcach i animację czasu wolnego to około 260 tys. zł.

Powrót na początek strony